Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Bratislave otvorili dva bezpečné ženské domy

Autor: WBN/PR, 28. februára 2016 15:18
BRATISLAVA 28. februára 2016 (WBN/PR) - Bratislavský samosprávny kraj, spolu s ďalšími partnermi, dnes slávnostne otvoril dva nové bezpečné ženské domy. Bratislavská župa sa dlhodobo venuje problematike pomoci ženám a ich deťom, na ktorých je páchané násilie, pretože bezpečné ženské domy na Slovensku stále absentujú a medzi prvými pochopila nutnosť a potrebu postaviť sa na ochranu žien.

zena s dietatom Foto: Thinkstock


"Bratislavskej župe záleží na tom, aby sme našim občanom poskytovali aj v sociálnej oblasti finančné prostriedky a služby, ktoré skutočne potrebujú.Začiatkom roka 2010 sme založili pracovnú skupinu. Dovtedy sa veľa hovorilo o problematike, ale konkrétne kroky na elimináciu domáceho násilia sa neurobili. Preto sme začali hľadať partnerov, poskytovateľov v tejto sociálnej službe nakoľko župy nemôžu byť poskytovateľmi pomoci a podpory obetiam domáceho násilia.Cítili sme potrebu pomôcť týmto ženám a o tom, že skutočne ženy potrebujú pomoc svedčia aj telefonáty na národnú linku pomoci", povedala bratislavská vicežupanka Gabriella Németh.

Otvorenia bezpečných ženských domov, ktoré vznikli s finančnou podporou Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR v rámci programu Domáce a rodovo podmienené násilie spravovaného Úradom vlády SR, sa zúčastnila Gabriella Németh, podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja, ale aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva v SR Inga Magistad, generálny riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR Ján Krak a ďalší hostia.

Bratislavský samosprávny krajako jeden z partnerov poskytol projektu budovu, ktorú má vo svojom vlastníctve. Miesto, kde sa nachádza musí byť z hľadiska bezpečnosti klientiek a ich detí, ako aj z hľadiska dodržiavania najvyšších európskych štandardov utajené. Budova prešla kompletnou vnútornou i vonkajšou rekonštrukciou. Dnes je nielen zrekonštuovaná, ale aj v časti objektu bezbariérová.

V Bezpečnom ženskom dome nájdu svoje útočisko ženy a matky s deťmi, ktoré sa stali obeťami násilia. Okrem ubytovania budú mať k dispozícii aj celý súbor sociálnych sociálnej pomoci, ktorá bude spolufinancovaná z prostriedkov Bratislavského samosprávneho kraja. Bude tam sociálna pracovníčka, ktorá bude poskytovať ženám v ťažkej životnej situácii sociálne a psychologické poradenstvo. Pomoc nájdu aj u psychologičky, ktorá im poskytne poradenstvo, diagnostiku, psychoterapiu. Deťom sa bude venovať špeciálny pedagogický pracovník. Kapacita Bezpečného ženského domu je 6 rodinných miest.

"Máme 10 ročnú skúsenosť s prevádzkou detského krízového strediska, kde teda bývajú mamičky s deťmi a deti samotné. Tu musia ženy prispievať v podstate na chod na energie. Toto je taká novinka, tie ženy budú v podstate síce hradiť nejakú sumu, ale tá suma sa im bude ukladať do depozitu a budú si šetriť. Takže, keď napríklad žena od nás po pol roku odíde tak bude mať našetrenú celkom slušnú čiastku a môže sa posunúť ďalej", doplnila riaditeľka Bezpečného ženského domu Dúha Dagmar Povodová.

Vznik nového útočiska pre obete rodovo podmieneného násilia bol podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR vo výške 641 007 eur. Prijímateľ projektu – občianskeho združenia Domov – Dúha a jeho partneri spolufinancovali projekt vo výške 75 806 eur.
V Bratislave dva bezpečné ženské domy poskytnú 18 rodinných miest pre ženy a ich deti.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety