Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Dušan

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Orlica Anička letí domov. Ochranári si mysleli, že je mŕtva

Autor: SITA, 12. marca 2016 07:03
Ochranárom zo Správy Tatranského národného parku sa po takmer dvoch mesiacoch podarilo zachytiť signál orlice Aničky.
Orol Foto: ilusatračné, SITA/Ochrana dravcov na Slovensku
POPRAD 12. marca (WebNoviny.sk) – Ochranári nadviazali po takmer dvoch mesiacoch kontakt s orlicou Aničkou. "Letoví dispečeri Správy Tatranského národného parku (TANAP) pátrali po Aničke 54 dní. Už len tí najskalnejší verili, že sa nestalo nič zlé a kontakt sa obnoví," vysvetlil riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. Ako povedal, mysleli si, že Anička je už mŕtva, podľa všetkého je však už opäť na dlhej a náročnej ceste domov. Takúto dlhú pauzu bez signálu ochranári ešte neevidovali, naposledy ho zachytili z Mozambiku, a to 13. januára.

Podľa Správy TANAP orlica vyštartovala na svoju cestu domov 7. marca. Ako uviedol Majko, letecký presun koridorom na zimoviská juhovýchodnej Afriky jej každý rok trval približne 40 dní. "V roku 2015 zaletela do štátu Svazijsko a následne ešte južnejšie až do Juhoafrickej republiky, len 30 km od Indického oceánu. Zimoviská s dobrou ponukou potravy každoročne nachádzala v národných parkoch Zambie, Zimbabwe a Mozambiku," ozrejmil. V roku 2014 začala Anička svoj let zo zimoviska k svojmu hniezdu pod Tatrami 3. marca, vlani to bolo o dva dni neskôr 5. marca, letela z Mozambiku. "Je to pre nás všetkých veľká radosť, že Anička prežila ďalšiu sezónu na africkom kontinente a smeruje domov," dodal Majko.

Samičku orla krikľavého sledujú ochranári už viac ako tri roky, umožňuje to miniatúrna vysielačka na jej chrbte. Vďaka nej vedia, kde sa presne nachádza, a dozvedajú sa zaujímavé údaje z jej života. Ako vysvetlil Majko, Anička počas tohto obdobia absolvovala dvakrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť. Druhú zimu prekonala vzdušnou čiarou rekordných 8400 km do Mozambiku a zaletela takmer až k brehom Indického oceánu. Riaditeľ správy TANAP verí, že vysielačka bude fungovať aj naďalej, aby ochranári získavali ďalšie informácie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety