Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vladislav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Utečenci z Iraku sa postupne presúvajú do Nitry a okolia

Autor: SITA, 11. marca 2016 12:06
Skupina asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko vlani 10. decembra.
Prezident Andrej Kiska navštívil utečencov v Humennom Migrantky z Afriky predvádzajú ľudový tanec počas stretnutia Andreja Kisku s utečencami v rámci prezidentovej návštevy v Záchytnom tábore Humenné. Humenné, 11. január 2016. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer
BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Skupina 149 asýrskych kresťanov z Iraku sa postupne začala presúvať zo záchytného tábora v Humennom do Nitry a jej okolia. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, v zariadení v Humennom sa uplynulý víkend skončila karanténa, ktorú nariadili pre ovčie kiahne.

Prvé rodiny odišli z Humenného zo zdravotných dôvodov, ako bola napríklad operácia malého chlapca, stav po mozgovej príhode či vysoké štádium tehotenstva u žien. "K miestu ich pobytu sa nebudeme z dôvodu ich bezpečnosti bližšie vyjadrovať," uviedol.

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku


Všetci utečenci z Iraku majú stále trvalý pobyt v Humennom a pokračujú v integračnom procese, vysvetlil Lazarov. Integráciu bude podľa neho zabezpečovať občianske združenie Pokoj a dobro v spolupráci s cirkvou pod dohľadom migračného úradu ministerstva vnútra.

Skupina asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko vlani 10. decembra. Jej členovia pochádzajú z Asýrie, z oblasti Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil tzv. Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal. Prijatie kresťanských rodín je súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy. Príprava na presťahovanie trvala 15 mesiacov.

Na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, medzi ktorými sú dospelí muži, ženy, deti aj starší ľudia. Skupinu tvoria preverení ľudia, ktorí 15 mesiacov žili v kláštore, no v prípade zotrvania by im hrozila smrť. Ide o prvú a jedinú skupinu utečencov, ktorú Slovensko prijalo.

Odporúčame:

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku

Obrazom: Prezident Kiska navštívil utečencov v Humennom

Asýrski kresťania z Iraku, ktorí sú v Humennom, dostanú azyl

Utečenci z Iraku už majú azyl, začnú sa učiť slovenčinu

Biskup Judák vyzval veriacich, aby prijali kresťanov z IrakuPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy