Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko opäť zhasne, zapojí sa do projektu Hodina Zeme

Autor: SITA, 13. marca 2016 10:11
Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie.
Senec: Moderné LED osvetlenie Foto: ilustračné, ECO-LOGIC s.r.o.
BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) - Slovensko sa už po siedmykrát zapojí do Hodiny Zeme, najmasívnejšej celosvetovej kampane zameranej na zvýšenie povedomia verejnosti o klimatických zmenách. V sobotu 19. marca na jednu hodinu (od 20:30 do 21:30) symbolicky zhasne osvetlenie v mestách a obciach, v tme sa ocitnú aj pamiatky, rôzne organizácie a inštitúcie, školy a iné budovy, čím deklarujú svoj pozitívny postoj k ochrane planéty.

Do Hodiny Zeme sa tento rok zapojí viac ako 170 krajín a vyše dve miliardy ľudí zo všetkých kontinentov našej planéty. Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie. "Zhasínanie osvetlenia na jednu hodinu je len symbolom. Hodina Zeme ponúka možnosť urobiť pre našu planétu oveľa viac," povedal Jaroslav Merc, odborný garant a koordinátor projektu na Slovensku.

Ako vysvetlila koordinátorka Dunajsko-karpatského programu World Wildlife Fund (WWF) Miroslava Plassmann, cieľom Hodiny Zeme nie je ušetriť energiu za jednu hodinu, ale motivovať ľudí k zmene v ich myslení a konaní ako aj inšpirovať milióny ľudí na celom svete žiť zodpovednejšie, rozumnejšie, šetrnejšie a úspornejšie voči prírode a životnému prostrediu. Sprievodná kampaň vyzýva ľudí, aby sa zmobilizovali a zaviedli zmeny v každodennom živote, ktoré nielen prispejú k úsporám energie, ale taktiež k postupnej zmene v myslení a postoji spoločnosti.

Projekt Hodina Zeme funguje od roku 2007, keď 2 000 firiem a 2,2 milióna domácností v austrálskom meste Sydney vyplo na hodinu osvetlenie. Už o rok neskôr sa do akcie zapojilo 35 krajín, v minulom roku ich bolo viac ako 160. Hodinu Zeme organizuje World Wildlife Fund. Slovensko sa do kampane zapája od roku 2010, zastrešuje ju Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenský zväz astronómov. Od tohto roku sa k organizácii kampane pridalo aj WWF Slovensko.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy