Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Maturanti zažijú náročný týždeň, čakajú ich testy

Autor: SITA, 13. marca 2016 15:05
Na vybraných školách budú môcť žiaci absolvovať externú časť maturitnej skúšky elektronickou formou.
maturita Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) - Celkovo 45 358 žiakov zo 726 stredných škôl bude budúci týždeň skladať prvú časť maturitnej skúšky. Žiakov čaká externá časť a písomná forma internej časti skúšok. Testy sa v riadnom termíne uskutočnia od utorka 15. marca do piatka 18. marca. Informovala o tom Martina Slušná z komunikačného odboru ministerstva školstva.

V utorok 15. marca absolvujú žiaci testy z predmetov slovenský jazyk a literatúra a slovenský jazyk a slovenská literatúra. V stredu 16. marca ich následne čakajú anglický jazyk, francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk či taliansky jazyk. Vo štvrtok budú riešiť testy z matematiky a v piatok 18. marca sú naplánované skúšky z maďarského jazyka a literatúry či ukrajinského jazyka a literatúry.

Najviac žiakov, a to až 42 600, sa prihlásilo na test zo slovenského jazyka a literatúry. Z maďarského jazyka a literatúry bude maturovať 1 858 žiakov a ukrajinského jazyka a literatúry 21 žiakov. Na školách s vyučovacím jazykom maďarským bude 1 864 žiakov maturovať z povinného maturitného predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra. Matematiku ako voliteľný predmet si vybralo 6 790 maturantov. Z cudzích jazykov k tým najpočetnejším patrí maturita z anglického jazyka, vybralo si ju 37 052 maturantov, nasleduje maturita z nemeckého jazyka, ktorú si vybralo 5 626 maturantov.

Elektronická maturita bude približne na 150 školách. Presný počet škôl aj žiakov s elektronickou formou skúšky bude známy v deň konania samotnej skúšky, keďže pre túto formu sa žiak môže rozhodnúť aj tesne pred termínom. Zmenou oproti minuloročnej maturite je predĺženie času na riešenie testov zo slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, ukrajinského jazyka a literatúry a slovenského jazyka a slovenskej literatúry z 90 na 100 minút a z matematiky zo 120 na 150 minút.

Ďalšia novinka sa dotkne žiakov bilingválnych štátnych škôl. Približne 2 000 žiakov absolvuje 13. apríla generálnu skúšku z druhého cudzieho vyučovacieho jazyka na úrovni C1 jazykovej náročnosti. Súčasní štvrtáci si tak overia svoje vedomosti, no ich spolužiaci z tretích ročníkov už túto skúšku vykonajú ako ostrú v školskom roku 2016/2017.

Maturanti sa dozvedia o výsledkoch z prvej časti skúšky 4. mája, keď Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania školám sprístupní oficiálne výsledky v elektronickej forme pre stiahnutie do školských informačných systémov. Najneskôr 6. mája na školy zašle oficiálne výsledkové listiny v papierovej podobe. Náhradný termín externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční 12. až 15. apríla. Opravný termín sa uskutoční od 6. až 9. septembra. Presné harmonogramy budú zostavené v závislosti od počtu žiakov prihlásených na náhradný a opravný termín z jednotlivých predmetov.

Tento školský rok je v poradí už dvanástym rokom, v ktorom sa uskutoční externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety