Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Položili základný kameň novej stanice v Banskej Bystrici

Autor: SITA, 16. marca 2016 16:03
Komplex s názvom Terminal Shopping Center bude mať rozlohu vyše 20-tisíc štvorcových metrov a má byť ukončený na jar 2017.
Banská Bystrica Miesto výstavby novej autobusovej stanice a shopping centra počas aktu poklepania základného kameňa. Banská Bystrica, 16. marec 2016. Foto: SITA/Jakub Julény
BANSKÁ BYSTRICA 16. marca (WebNoviny.sk) - V Banskej Bystrici v stredu položili základný kameň novej autobusovej stanice. Vyrastie na mieste pôvodnej, ktorej nedokončená časť po tri desaťročia chátrala a vyslúžila si prívlastok strašiak krajského mesta.


Investorom komplexu je spoločnosť Primum

"Momentálne stará autobusová stanica patrí minulosti. Boli ukončené búracie práce a dnešným poklepaním základného kameňa sa začína výstavba novej. Stavba by mala byť ukončená na jar 2017. Budeme žiadať zhotoviteľa o harmonogram prác, na stavbe budeme mať zastúpenie v podobe technického dozoru, postup prác budeme podrobne sledovať, takže termín by mal byť dodržaný," uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Banská Bystrica Základný kameň novej autobusovej stanice a shopping centra v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 16. marec 2016. Foto: SITA/Jakub Julény


Investorom komplexu s názvom Terminal Shopping Center je česká spoločnosť Primum. Zmluvu o dodaní stavby má podpísanú so spoločnosťou Vítkovice Revmont a Vítkovice Slovakia. "My sme vstúpili do tohto zablokovaného procesu pred šiestimi rokmi. Som rád, že sme sa dostali do dnešného štádia. Kľúčová etapa je za nami aj celá tá papierová vojna. Teraz začneme položením inžinierskych sietí a samotná výstavba už nebude taká náročná. Nepredpokladáme väčšie technické problémy, ukončenie v marci 2017 považujem za reálne," povedal Jan Světlík, generálny riaditeľ Vítkovice holding, ktorý zastrešuje dodávateľské firmy.


Stanica sa bude skladať z dvoch častí

Nová stanica sa bude skladať z dvoch častí – obchodnej a dopravnej, ktorá bude zahŕňať komunikácie a parkoviská. Dopravná časť bude mať plochu takmer 10-tisíc metrov štvorcových a obchodná približne 12-tisíc. Mesto dostalo od investora stavby ponuku na odkúpenie dopravnej časti objektu za 3,2 milióna eur bez DPH.

Podľa magistrátu má celý projekt výhodnú ekonomiku. Odkúpenie dopravnej časti, ktorá tvorí 40 percent autobusovej stanice, v číslach znamená potrebu čerpať úver vo výške 3,2 milióna eur bez DPH. Ak bude dopravnú časť vlastniť mesto, ročné výnosy z prenájmu dopravných zariadení a plôch budú takmer 200-tisíc eur. Splátka úveru predstavuje ročne 150-tisíc eur, takže by išlo o samofinancovanie aj s určitým ziskom. Celá transakcia prebehne až po kolaudácii a zápise stavby do katastra nehnuteľností.

Celý projekt hlasovaním potvrdili poslanci na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve začiatkom decembra minulého roku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety