Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dobrovoľníci chcú pri Stropkove pomôcť migrujúcim žabám

Autor: SITA, 16. marca 2016 18:08
Pri jarnej migrácii žiab mnoho z nich končí pod kolesami prechádzajúcich áut. Aktivisti ochranárskych združení a dobrovoľníci chcú pomôcť dostať žaby do bezpečia vďaka zábranám.
žaba, zviera, obojživelník, živočích, ropucha Pri jarnej migrácii končia pod kolesami áut tisíce žiab. Foto: ilustračné, Thinkstock
STROPKOV 16. marca (WebNoviny.sk) – Stavaním odchytových zábran začnú vo štvrtok 17. marca aktivisti ochranárskych združení a dobrovoľníci s pomocou pri jarnej migrácii žiab pri obci Lomné (okres Stropkov). Do pomoci tisíckam obojživelníkov, ktoré často končili pod kolesami prechádzajúcich áut, sa už po štvrtýkrát zapájajú Východoslovenské ochranárske združenie, Štátna ochrana prírody SR, a občianske združenia Moje mesto – moje miesto a Zveľaďujeme Stropkov.

Ako agentúru SITA informoval štatutárny zástupca Východoslovenského ochranárskeho združenia Ľubomír Karaman, každý rok prenesú dobrovoľníci do bezpečia vďaka zábranám okolo 4 až 5-tisíc žiab. Za tri roky tak zachránili život už zhruba 15-tisíc obojživelníkom. "Migrujú zo zimovísk na letoviská, kde v stojatej vode záplavových území po oboch stranách rieky Ondava kladú vajíčka," vysvetlil Karaman. Dodal, že ide najmä o mloky, rosničky, ropuchy a skokany.

V tomto roku je zraz dobrovoľníkov pre stavanie zábran vo štvrtok 17. marca od 9. hodiny oproti autobusovej zastávke na lomňanskom rázcestí. Aktivisti následne postavia zábrany v úseku "lomňanský most" a "lomňanské rázcestie".

Samotné zbieranie a prenášanie žiab bude prebiehať priebežne, podľa potreby a dohody v mesiacoch marec a apríl. Zbierať sa zvykne dvakrát denne – raz dopoludnia a raz popoludní. Najviac žiab býva zachytených, ak je vlhko a teplota sa pohybuje okolo desiatich stupňov Celzia.

Záujemcovia o pomoc pri odchyte a prenášaní žiab sa môžu prihlásiť priamo u Ľubomíra Karamana na tel. čísle 0907 307 175, kde im budú poskytnuté bližšie informácie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety