Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Miloš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiskov jasný odkaz Kotlebovi, reaguje na divadelný incident

Autor: SITA, 16. marca 2016 18:41
Banskobystrický župan Marian Kotleba v Brezne prerušil divadelné predstavenie súboru Jána Chalupku a zvažuje podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
Prezident o kandidátoch na ústavných sudcov nerozhodol Slovenský prezident Andrej Kiska odsúdil konanie Mariana Kotlebu. Foto: archívne, SITA/Urban Klement
BANSKÁ BYSTRICA 16. marca (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska reagoval na svojej facebookovej stránke na počínanie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Mariana Kotlebu, ktorý v pondelok 14. marca v Brezne prerušil divadelné predstavenie súboru Jána Chalupku.


Divadelný súbor podobnú aroganciu moci ešte nezažil

Kiska uvádza, že nie každá divadelná hra nám musí vyhovovať, nie z každého filmu odchádzame z kina spokojní. A mnohým sa určite stalo, že odložili knihu a už sa k nej nikdy nevrátili. V tom je krása a pestrosť umenia. Každý si môže slobodne vybrať, čo vyhovuje jeho vkusu, kritizovať, čo sa mu nepáči a chváliť to, z čoho je nadšený.

"Ale je neprípustné, aby niekto ako pán Kotleba z pozície moci prerušil a zakázal pokračovať v divadelnom predstavení. A dokonca podával trestné oznámenie na divadelníkov pre obsah divadelnej hry. To je konanie za hranicou slušnej a slobodnej spoločnosti," píše prezident.

Ďalej uvádza, že dnes telefonoval so šéfom Divadelného súboru Jána Chalupku v Brezne Gabrielom Obernauerom. Majú za sebou 90-ročnú históriu, ale takú aroganciu moci nezažili. Na záver vyjadruje presvedčenie, že spolu určite nájdu spôsob, ako podporu divadelníkom z Brezna, ale aj princípom slobodnej a otvorenej spoločnosti vyjadriť ešte zreteľnejšie a úplne jednoznačne.

NEPRÍPUSTNÉ KONANIENie každá divadelná hra nám musí vyhovovať, nie z každého filmu odchádzame z kina spokojní. A mnohým...

Posted by Andrej Kiska on 16. marec 2016Predstavenie malo byť súčasťou slávnostnej udalosti

K celej udalosti sa vo forme tlačovej správy vyjadrili aj zástupcovia banskobystrickej župy. Vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA hovorkyňa kraja Michaela Piliarová, sa uvádza, že divadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna si objednali ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja. Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru.

"V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako: "nakopať riť", "rozbiť papuľu" alebo "kurva". Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, kedy sa začalo hovoriť o "srbských hovnách" a "slovanských lajnách". V tejto chvíli sa predseda BBSK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť. Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. "židovské hovná", alebo "cigánske lajná", tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BBSK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví. V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia," píše sa vo vyhlásení.

VYJADRENIE BBSK K ZASTAVENIU DIVADELNÉHO PREDSTAVENIADivadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána...

Posted by Banskobystrický samosprávny kraj on 16. marec 2016


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety