Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vojenské dejiny Slovenska ožili aj vďaka Atosu

Autor: WBN/PR, 23. marca 2016 08:00
Foto: Atos
BRATISLAVA 23. marca (WBN/PR) - Zaprášené vitríny, tabuľky "Nechytať" a exponáty bez vysvetlenia patria do múzea. Ale len v prenesenom slova zmysle - v modernom múzeu musí história žiť. Doslova dotknúť sa jej môžu aj návštevníci Vojenského historického múzea, ktoré patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Svedectvo minulých čias pomohla zmodernizovať spoločnosť Atos.

"Základom pre modernú expozíciu bola digitalizácia zbierkových predmetov," vysvetľuje Jozef Krajčí, ktorý v Atose projekt viedol. "Návštevníci tak majú možnosť preskúmať ich spôsobom, aký doteraz nebol možný," dodáva.

Dotykové panely v multimediálnej časti prinášajú množstvo podrobných informácií, ktoré návštevníkom priblížia vojenskú techniku. Vďaka virtualizácii si môžu prezrieť exponáty v 3D zo všetkých strán a získať tak nový pohľad trebárs na tanky alebo lietadlá. Na paneloch ich môžu ľubovoľne pohodlne otáčať a približovať, vypočuť si k nim komentár alebo prečítať popis v slovenčine i angličtine. Samozrejmosťou je fulltextové vyhľadávanie s možnosťou filtrovania, či skúmanie predmetov podľa múzejných zbierok alebo kategórií.

Po dotyk minulosti pritom do múzea netreba ani chodiť. Jeho portál na adrese http://ebadatelnavhm.vhu.sk/ umožňuje návštevníkom pozrieť si 22 typov múzejných zbierok aj z pohodlia domova. Na obrazovke počítača si tak môžu prezerať zdigitalizované jednotlivé exponáty – chladné zbrane aj pištole, pušky, ale i tanky, obrnenú techniku a iné historické predmety. Na internete sú k dispozícii aj ukážky štyroch filmov, vytvorených v rámci projektu – po skutočný zážitok sa však oplatí zájsť priamo do Piešťan a pozrieť si 20-minútový dokument Oceľové ticho v 3D kine.

Multimediálna výstava je len najviditeľnejším prejavom modernizácie múzea. Vďaka digitalizácii zbierkových predmetov Vojenský historický ústav získal zázemie, ktoré mu umožní skvalitniť výskumnú činnosť.

Projekt eBádateľňa, ktorý zrealizoval Atos, dokáže výrazne zefektívniť celú činnosť ústavu. Všetky predmety sú vďaka nemu chronologicky zaznamenané na jednom mieste. Aj celá evidencia ústavu je po novom v elektronickej forme – v múzejných knihách sa tak dá bez problémov a rýchlo vyhľadávať, záznamy možno triediť i plánovať ďalšiu činnosť.
Digitálny archív umožní dlhodobé skladovanie zbierkových predmetov. Vojenské spisy či fotografie, ktorých je viac ako 6500, sú po naskenovaní digitálne podpísané, aby sa tak zabezpečila ich nemennosť.

Do budúcnosti sa plánuje pridanie QR kódu, ktorý ešte viac zjednoduší správu zbierkových predmetov a zvýrazní zážitok z múzea pre návštevníkov.


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety