Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Timotej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico: Dohoda medzi EÚ a Tureckom o migrantoch je dôležitá

Autor: SITA, 18. marca 2016 19:37
Za každého jedného navráteného migranta vezme Európa jedného sýrskeho utečenca z tábora v Turecku.

robert fico Predseda vlády SR Robert Fico počas TB v rámci pravidelného zasadnutia Európskej rady o riešení aktuálnej situácie v EÚ spojenej s migračnou a utečeneckou krízou a o definitívnom znení spolupráce v tejto oblasti medzi krajinami EÚ a Tureckom. Brusel, Belgicko, 18. marec 2016. Foto: SITA/Vladimir Tepecs

BRUSEL 18. marca (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico verí, že dnešná dohoda Európskej únie s Tureckom bude fungovať. Premiér označil dohodu za veľmi dôležitú. Ako informoval po skončení zasadnutia Európskej rady a Turecka, cieľom dohody je vyslať jednoznačný signál, že cestovať nelegálnemu migrantovi z Turecka na grécke ostrovy sa neoplatí. Fico zároveň povedal, že únia mala v Turecku seriózneho partnera.

Ako ďalej dodal, dohoda spočíva v tom, že ak od nedele 20. marca príde z Turecka na grécky ostrov migrant, ktorý nepožiada o azyl alebo mu azyl neudelia, bude vrátený späť do Turecka. Za každého jedného navráteného migranta vezme Európa jedného sýrskeho utečenca z tábora v Turecku. Tam je ich približne 2,7 milióna. "Všetkých prípadných kritikov ubezpečujeme, že celý proces bude v súlade s európskym a medzinárodným právom na oboch stranách – aj v Grécku, aj Turecku," povedal Fico.

Odporúčame:

Lídri Európskej únie odsúhlasili migračnú dohodu s Tureckom
Návrat migrantov bude hradiť EÚ

Zdôraznil, že celý tento mechanizmus, známy ako 1:1, je na dobrovoľnej báze a je uplatnený v rámci už existujúcich záväzkov. "Chcem pripomenúť, že ide o dobrovoľnú bázu, neukladá žiadne nové záväzky pre členské štáty," uviedol Fico. Zároveň celý mechanizmus nemôže prekročiť číslo 72-tisíc. "Ak to bude väčšie číslo, mechanizmus sa preruší," dodal predseda vlády.

Navracanie migrantov do Turecka bude hradené zo strany EÚ, členské štáty na túto položku neprispievajú. Turecko takisto dostane ďalší trojmiliardový balík finančnej pomoci na projekty pre utečencov, ktoré sa budú týkať vzdelávania, zdravia či infraštruktúry. Na prvý balík v hodnote tri miliardy eur malo Slovensko pôvodne prispieť sumou 13 miliónov, Fico informoval, že napokon prispejeme desiatimi miliónmi. Dodal však, že prvá tranža "nie je ani zďaleka ešte vyčerpaná".

Ešte počas holandského predsedníctva sa otvorí prístupová kapitola 33, ktorá hovorí o rozpočtových záležitostiach. Takisto príde k liberalizácii vízového režimu.


Dohoda sa bude vyhodnocovať mesačne

"Niekto by mohol hovoriť, že z dohody viac profituje Turecko. Ale musíme zatvárať toky migrantov a toto je v súlade s touto myšlienkou. Je to vždy efektívnejšie a lacnejšie ako potom bojovať s dôsledkami, keď sú migranti na území EÚ," povedal premiér.

Dohoda sa bude vyhodnocovať na mesačnej báze, dodal premiér. Zároveň informoval, že krajiny na summite intenzívne diskutovali, ako možno pomôcť Grécku. "Tisícky ľudí budú pracovať na gréckych ostrovoch, aby zabezpečili bezprecedentnú operáciu. Toto nemá žiadnu obdobu v moderných dejinách EÚ," uviedol Fico. Slovensko prispeje do operácie stovkou policajtov. "Budeme okamžite komunikovať s príslušnými inštitúciami," ubezpečil premiér.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety