Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sloboda zvierat: Únia sprísnila chov spoločenských zvierat

Autor: SITA, 25. marca 2016 17:54
Skoro 507-tisíc Európanov vrátane vyše 9800 Slovákov sa podpísalo pod výzvu europoslancom a ministrom jednotlivých členských krajín za prijatie legislatívy zavadzajúcej povinnú registráciu všetkých chovov zvierat v EÚ.
sloboda zvierat Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Skoro 507-tisíc Európanov vrátane vyše 9800 Slovákov sa podpísalo pod výzvu europoslancom a ministrom jednotlivých členských krajín za prijatie legislatívy zavadzajúcej povinnú registráciu všetkých chovov zvierat v EÚ a prepojenie národných registrov chovných zariadení.

Ako informovala koordinátorka kampane z organizácie Sloboda zvierat Silvia Čaňová, pomohli tak prijať zákon, ktorý aspoň čiastočne obmedzí množiteľov a nelegálnych predajcov zvierat v EÚ. Podľa nového Zákona o zdraví zvierat, ktorý schválil Európsky parlament začiatkom marca, musia všetci chovatelia a predajcovia spoločenských zvierat v EÚ povinne registrovať svoju prevádzku, všetky prevádzky musí najprv schváliť príslušný orgán, na Slovensku Regionálna veterinárna a potravinárska správa (RVPS). Podmienkou sú pritom vhodné priestory a podmienky pre chov, izolačná miestnosť pre choré zvieratá či odborná spôsobilosť personálu. Zákon tiež nariaďuje pravidelné kontroly chovov zo strany RVPS.

Cieľom celoeurópskej iniciatívy s názvom Protect our Pets (Chráňme naše zvieratá) je zastavenie čierneho obchodu so spoločenskými a exotickými zvieratami v rámci Únie. "Milióny trpiacich zvierat ročne v klietkach, vo výkaloch, choré a bez dokladov sú načierno vyvážané a predávané za hranicami i doma," hovorí Čaňová.

V EÚ žije v domácnostiach v súčasnosti asi 126 miliónov psov a mačiek a viac ako jedna tretina pochádza z nehumánnych ilegálnych chovov, ktoré sú neregistrované, a teda nekontrolovateľné kompetentnými orgánmi. Zvieratá sú obchodované prostredníctvom neregulovanej internetovej inzercie alebo vyvážané na predaj za hranice. Ilegálne transporty distribuujú niekoľkotýždňové šteňatá bez pasov, čipov a povinných očkovaní do väčšiny krajín EÚ. Slovensko pritom patrí k najväčším vývozcom. Slovenskí množitelia podľa Slobody zvierat ročne vyvezú okolo 100-tisíc šteniat a mačiat na predaj do zahraničia a mnoho z nich cestu neprežije. Choré zvieratá, ktoré množiteľ nevie predať, končia na ulici alebo ich usmrtia.

Nedostatočná legislatíva na Slovensku podľa ochrancov nebráni množiteľom v nelegálnom chove ani vo vývoze zvierat. "Ak nejestvuje povinnosť registrácie a oficiálna databáza chovných miest, komplikuje sa možnosť systematickej kontroly zariadení. Bez povinného čipovania nie je možné vytvoriť spoľahlivú evidenciu zvierat a ich majiteľov, ani serióznu databázu chovných miest," zdôrazňuje Sloboda zvierat. "Ďalším krokom musí byť zavedenie povinného čipovania zvierat. Budeme zaň bojovať doma i v spoločnej Európe. Len tak bude možné dosledovať chovateľov zvierat, tých zlých potrestať a chrániť zvieratá pred zneužívaním a týraním," uzatvára Čaňová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety