Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sloboda zvierat: Únia sprísnila chov spoločenských zvierat

Autor: SITA, 25. marca 2016 17:54
Skoro 507-tisíc Európanov vrátane vyše 9800 Slovákov sa podpísalo pod výzvu europoslancom a ministrom jednotlivých členských krajín za prijatie legislatívy zavadzajúcej povinnú registráciu všetkých chovov zvierat v EÚ.
sloboda zvierat Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Skoro 507-tisíc Európanov vrátane vyše 9800 Slovákov sa podpísalo pod výzvu europoslancom a ministrom jednotlivých členských krajín za prijatie legislatívy zavadzajúcej povinnú registráciu všetkých chovov zvierat v EÚ a prepojenie národných registrov chovných zariadení.

Ako informovala koordinátorka kampane z organizácie Sloboda zvierat Silvia Čaňová, pomohli tak prijať zákon, ktorý aspoň čiastočne obmedzí množiteľov a nelegálnych predajcov zvierat v EÚ. Podľa nového Zákona o zdraví zvierat, ktorý schválil Európsky parlament začiatkom marca, musia všetci chovatelia a predajcovia spoločenských zvierat v EÚ povinne registrovať svoju prevádzku, všetky prevádzky musí najprv schváliť príslušný orgán, na Slovensku Regionálna veterinárna a potravinárska správa (RVPS). Podmienkou sú pritom vhodné priestory a podmienky pre chov, izolačná miestnosť pre choré zvieratá či odborná spôsobilosť personálu. Zákon tiež nariaďuje pravidelné kontroly chovov zo strany RVPS.

Cieľom celoeurópskej iniciatívy s názvom Protect our Pets (Chráňme naše zvieratá) je zastavenie čierneho obchodu so spoločenskými a exotickými zvieratami v rámci Únie. "Milióny trpiacich zvierat ročne v klietkach, vo výkaloch, choré a bez dokladov sú načierno vyvážané a predávané za hranicami i doma," hovorí Čaňová.

V EÚ žije v domácnostiach v súčasnosti asi 126 miliónov psov a mačiek a viac ako jedna tretina pochádza z nehumánnych ilegálnych chovov, ktoré sú neregistrované, a teda nekontrolovateľné kompetentnými orgánmi. Zvieratá sú obchodované prostredníctvom neregulovanej internetovej inzercie alebo vyvážané na predaj za hranice. Ilegálne transporty distribuujú niekoľkotýždňové šteňatá bez pasov, čipov a povinných očkovaní do väčšiny krajín EÚ. Slovensko pritom patrí k najväčším vývozcom. Slovenskí množitelia podľa Slobody zvierat ročne vyvezú okolo 100-tisíc šteniat a mačiat na predaj do zahraničia a mnoho z nich cestu neprežije. Choré zvieratá, ktoré množiteľ nevie predať, končia na ulici alebo ich usmrtia.

Nedostatočná legislatíva na Slovensku podľa ochrancov nebráni množiteľom v nelegálnom chove ani vo vývoze zvierat. "Ak nejestvuje povinnosť registrácie a oficiálna databáza chovných miest, komplikuje sa možnosť systematickej kontroly zariadení. Bez povinného čipovania nie je možné vytvoriť spoľahlivú evidenciu zvierat a ich majiteľov, ani serióznu databázu chovných miest," zdôrazňuje Sloboda zvierat. "Ďalším krokom musí byť zavedenie povinného čipovania zvierat. Budeme zaň bojovať doma i v spoločnej Európe. Len tak bude možné dosledovať chovateľov zvierat, tých zlých potrestať a chrániť zvieratá pred zneužívaním a týraním," uzatvára Čaňová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy