Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

O žalobe Sokola na .týždeň bude opäť rozhodovať súd

Autor: SITA, 28. marca 2016 12:50
Krajský súd v Trnave zrušil rozsudok prvostupňového súdu v spore arcibiskupa Jána Sokola a časopisu .týždeň a prípad vrátil okresnému súdu v Trnave. Ten sa ním bude zaoberať v polovici apríla.
Ján Sokol Emeritný arcibiskup Ján Sokol. Foto: archívne, SITA/Peter Zimen
TRNAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Sporom emeritného arcibiskupa Jána Sokola a vydavateľstva W Press o ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy sa bude v polovici apríla opäť zaoberať Okresný súd v Trnave. Krajský súd minulý rok zrušil pôvodný rozsudok a vrátil vec okresnému súdu na ďalšie konanie.


Sokol žiada 50-tisíc eur

Sokol žiada od vydavateľstva ospravedlnenie a náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 50-tisíc eur za sériu článkov v týždenníku .týždeň. Sokol podľa článkov z roku 2009 ešte ako arcibiskup previedol 500 miliónov slovenských korún (16 596 959 eur) získaných z predaja cirkevných pozemkov na účet Štefana Náhlika, ktorého .týždeň označil za bývalého agenta ŠtB.

Sokol prevod takejto čiastky od začiatku procesu popieral, podľa neho za predaj nikto nedostával ani žiadne provízie. Týždenník publikoval jeho vyjadrenie, že prevod čiastky pol miliardy korún je lož. Na jednom z pojednávaní vyhlásil, že je čestný človek, ktorý nemal a ani nemá žiaden osobný majetok.


Na súde už vypočuli aj Bezáka či Mikloška

Okresný súd v Trnave pôvodne jeho žalobu zamietol, čo neskôr potvrdil aj krajský súd. Emeritný arcibiskup však uspel na Ústavnom súde SR, ktorý konštatoval, že slovenské súdy porušili právo Jána Sokola na spravodlivé súdne konanie a na súdnu ochranu. Krajský súd potom rozsudok prvostupňového súdu zrušil.

"Odvolací súd okrem iného dospel k záveru, že výroky obsiahnuté v článkoch časopisu .týždeň v čísle 21/2009, podľa ktorých Ján Sokol v roku 1998 previedol na účet bývalého agenta Štb Štefana Náhlika postupne 500 miliónov slovenských korún sú skutkovými tvrdeniami, ktorých pravdivosť vydavateľ časopisu .týždeň v konaní nepreukázal," uviedla v tejto súvislosti advokátska kancelária Čarnogurský ULC. Prvostupňový súd bude musieť v prípade nanovo rozhodnúť.

Okresný súd v Trnave v minulosti na pojednávaniach vypočul bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského, trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, expolitika Františka Mikloška, bývalého šéfa finančnej polície v Trnave Jaroslava Plunára a viacerých bývalých aj súčasných zamestnancov Arcibiskupského úradu v Trnave.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy