Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Agresívni žiaci pochádzajú najmä z neúplných rodín

Autor: SITA, 29. marca 2016 06:56
Najviac agresívnych žiakov bolo na učňovke, zastúpení boli aj v priemyslovkách, najmenej ich bolo na gymnáziách.
žiak, študent V prípade stredoškolákov sa frekvencia agresívneho správania mení v závislosti od školy. Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) - Agresívni žiaci pochádzajú najmä z neúplných rodín, sú to najmä mladší chlapci. Vyplýva to z výskumu "Úplná a neúplná rodina vo vzťahu k asociálnemu správaniu a agresii u študentov stredných škôl", ktorý realizovali autori Alojz Nociar, Jana Hamade a Ján Luha.

Informovala o tom hovorkyňa Paneurópskej vysokej školy Zuzana Ihnátová po tom, ako tému prezentovali v rámci druhého ročníka medzinárodnej konferencie SPAY – Social Pathology Among Youth.

Odporúčame:

Status učiteľov klesá, žiaci ich šikanujú

Slovenskí školáci pijú nadpriemerne veľa sladených nápojov
Problémoví sú najmä 15 až 16-roční žiaci základnej školy

"Spolu so stále častejším výskytom šikanovania začal byť čoraz citeľnejší aj problém asociálneho správania v škole aj mimo jej prostredia," povedal Nociar s tým, že oveľa viac agresorov je medzi chlapcami, než dievčatami.

Z výskumov podľa neho vyplýva pomerne častý výskyt fyzického a verbálneho útočenia na učiteľov. Od roku 2003 asociálne a agresívne správanie u chlapcov podľa Nociara konštantne narastalo. "Na základnej škole bola agresivita oveľa väčšia, typ školy je rozlišujúci činiteľ," dodal Nociar.

Problémoví sú najmä 15 až 16-roční žiaci základnej školy, ktorí napriek veku ešte nie sú žiakmi strednej školy. V prípade stredoškolákov sa frekvencia agresívneho správania mení v závislosti od školy.


Najviac agresorov je na učňovkách

Výskum potvrdil gymnázium ako školu s najmenším výskytom agresivity. "Asociálne alebo agresívne správanie sa líšilo aj podľa typu školy v poradí od gymnázia k učňovke," povedal Nociar s tým, že najviac agresorov bolo práve na učňovke a agresívni žiaci boli aj na priemyslovkách. To isté platilo aj v prípade vymedzenia vzorky iba na dievčatá.

Agresori môžu mať spoločný menovateľ v rodinných záležitostiach. "Úplnosť rodiny sa ukázala značnou premennou. Asociálne správanie a agresia bolo prítomné najviac v neúplných a pozmenených rodinách," povedal Nociar, podľa ktorého žiaci z úplných rodín mali vo všetkých položkách priaznivejšie výsledky.

Počet úplných rodín od roku 1995 (83,1 percent) postupne klesal, pričom v roku 2015 ich bolo už len 71,6 percent.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy