Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska rozdelil svoj plat 10 rodinám, prečítajte si ich osudy

Autor: WebNoviny.sk, 30. marca 2016 07:03
Každá z desiatich rodín dostala od prezidenta Andreja Kisku po 522,50 eura.
Andrej Kiska Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Slovenský prezident Andrej Kiska opäť rozdelil svoj čistý príjem desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z februárového platu prezidenta 522,50 eura. Portál WebNoviny.sk o tom informoval Martin Lipták z Tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Odporúčame:

Prezident so synom sa takto vyzbrojili a vyrazili na šibačku
Pomoc potrebuje aj žena s myotonickou dystrofiou

Časť platu prezidenta smeruje k súrodencom so svalovou dystrofiou, ktorí sa pohybujú na vozíku a sú odkázaní na pomoc inej osoby. Napriek postihnutiu sa snažia byť aktívni a pred rokom sa dokázali osamostatniť, vzhľadom na vysoký
vek rodičov.

Adresátom pomoci je aj rodina žiaka základnej školy, ktorý trpí vysokofunkčným autizmom. Matka sa o oňho a o ďalšie dieťa stará sama, odkedy rodinu opustil manžel. Popri náročnej starostlivosti o dieťa je pre matku ťažké nájsť si prácu, navyše sama má zdravotné problémy. Musí splácať hypotéku, pravdepodobne jej znížia príspevok na opatrovanie a súd jej nevyhovel, keď žiadala o určenie výživného.

Pomoc potrebuje aj žena s myotonickou dystrofiou. Vzhľadom na to, že jej stav sa postupne zhoršuje a jej otec už je vo vysokom veku, bola umiestnená do zariadenia sociálnych služieb. Poplatok za umiestnenie však prevyšuje jej možnosti príjmu a umiestnením v zariadení stratila aj nárok na kompenzácie výdavkov.


Pomoc dostávajú rodiny priamo

V núdzi sa ocitol aj muž, ktorému diagnostikovali zhubný nádor hrtanovej časti hltana, nešpecifikovaný hypofarynx. Žije v spoločnej domácnosti s manželkou, s ktorou poberajú len dávku v hmotnej núdzi. Prezident poslal finančnú pomoc aj rodine matky s dvomi nezaopatrenými deťmi, z ktorých jednému diagnostikovali nádor s neurčitým alebo neznámym správaním.

Časť platu prezidenta dostane aj rodina s dvomi deťmi, z ktorých jednému diagnostikovali rakovinu, a ďalšia rodina s dvomi deťmi, z ktorých jedno je postihnuté a má viacero pridružených diagnóz. Pomoc smeruje aj k onkologickej pacientke, ktorá sa sama stará o dvoch synov. A tiež k osamelej matke troch detí, ktorá opustila manžela kvôli jeho nadmernému požívaniu alkoholu a gamblerstvu. Teraz sa chce znova postaviť na vlastné nohy.

V núdzi sa ocitla aj matka, ktorá po smrti manžela sama vychováva tri maloleté deti. Matka má zdravotné problémy, je niekoľko mesiacov práceneschopná a pracovná zmluva na dobu určitú jej už vypršala.

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety