Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska rozdelil svoj plat 10 rodinám, prečítajte si ich osudy

Autor: WebNoviny.sk, 30. marca 2016 07:03
Každá z desiatich rodín dostala od prezidenta Andreja Kisku po 522,50 eura.
Andrej Kiska Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Slovenský prezident Andrej Kiska opäť rozdelil svoj čistý príjem desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z februárového platu prezidenta 522,50 eura. Portál WebNoviny.sk o tom informoval Martin Lipták z Tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Odporúčame:

Prezident so synom sa takto vyzbrojili a vyrazili na šibačku
Pomoc potrebuje aj žena s myotonickou dystrofiou

Časť platu prezidenta smeruje k súrodencom so svalovou dystrofiou, ktorí sa pohybujú na vozíku a sú odkázaní na pomoc inej osoby. Napriek postihnutiu sa snažia byť aktívni a pred rokom sa dokázali osamostatniť, vzhľadom na vysoký
vek rodičov.

Adresátom pomoci je aj rodina žiaka základnej školy, ktorý trpí vysokofunkčným autizmom. Matka sa o oňho a o ďalšie dieťa stará sama, odkedy rodinu opustil manžel. Popri náročnej starostlivosti o dieťa je pre matku ťažké nájsť si prácu, navyše sama má zdravotné problémy. Musí splácať hypotéku, pravdepodobne jej znížia príspevok na opatrovanie a súd jej nevyhovel, keď žiadala o určenie výživného.

Pomoc potrebuje aj žena s myotonickou dystrofiou. Vzhľadom na to, že jej stav sa postupne zhoršuje a jej otec už je vo vysokom veku, bola umiestnená do zariadenia sociálnych služieb. Poplatok za umiestnenie však prevyšuje jej možnosti príjmu a umiestnením v zariadení stratila aj nárok na kompenzácie výdavkov.


Pomoc dostávajú rodiny priamo

V núdzi sa ocitol aj muž, ktorému diagnostikovali zhubný nádor hrtanovej časti hltana, nešpecifikovaný hypofarynx. Žije v spoločnej domácnosti s manželkou, s ktorou poberajú len dávku v hmotnej núdzi. Prezident poslal finančnú pomoc aj rodine matky s dvomi nezaopatrenými deťmi, z ktorých jednému diagnostikovali nádor s neurčitým alebo neznámym správaním.

Časť platu prezidenta dostane aj rodina s dvomi deťmi, z ktorých jednému diagnostikovali rakovinu, a ďalšia rodina s dvomi deťmi, z ktorých jedno je postihnuté a má viacero pridružených diagnóz. Pomoc smeruje aj k onkologickej pacientke, ktorá sa sama stará o dvoch synov. A tiež k osamelej matke troch detí, ktorá opustila manžela kvôli jeho nadmernému požívaniu alkoholu a gamblerstvu. Teraz sa chce znova postaviť na vlastné nohy.

V núdzi sa ocitla aj matka, ktorá po smrti manžela sama vychováva tri maloleté deti. Matka má zdravotné problémy, je niekoľko mesiacov práceneschopná a pracovná zmluva na dobu určitú jej už vypršala.

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy