Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico uviedol Žitňanskú do úradu, prezradila svoje plány

Autor: SITA, 30. marca 2016 12:28
Lucia Žitňanská chce viesť ministerstvo spravodlivosti maximálne otvorene. Avizovala, že v najbližšom čase sa určite chce pozrieť na ekonomiku rezortu.
Robert Fico, Lucia Žitňanská Premiér Robert Fico a podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská počas oficiálneho uvedenia ministerky na rezort. Bratislava, 30. marec 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš
BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Verejná kontrola a zásadné opatrenia, ktoré povedú k zefektívneniu chodu súdov a zrýchleniu súdneho konania sú kľúčové kroky, ktoré sa očakávajú od súčasnej vlády a ktoré chce docieliť aj nová ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016Uviedla to v stredu na brífingu po tom, čo ju oficiálne do úradu uviedol premiér Robert Fico. Zdôraznila, že k prvým veciam, na ktorých sa pracuje, patrí programové vyhlásenie vlády. "Chcem predložiť partnerom čo najpresnejšiu predstavu toho, čo chceme na ministerstve robiť, aby nedošlo k nejakým nedorozumenia," dodala. "Chcem viesť ministerstvo maximálne otvorene a transparentne," vyhlásila ďalej.


Chce analýzu súdov

Ministerka avizovala, že v najbližšom čase sa určite chce pozrieť na ekonomiku rezortu. Chce analýzu súdov a ich výkonnosti a dodržiavania pravidiel aj pri prideľovaní jednotlivých prípadov.

Obrazom: Prezident Kiska vymenoval novú vládu


"Na základe toho, ako systém funguje, budem potom môcť robiť opatrenia, určite to budú organizačno-manažérske opatrenia v celom rezorte," avizuje ministerka. "Musíme sa pozrieť na to, čo patrí na súdy, čo majú robiť sudcovia a čo majú robiť vyšší súdni úradníci. Vytvoriť podmienky tak, aby práca odsýpala," dodala.

Odporúčame:

Prezident Kiska vymenoval vládu, Fico je tretíkrát premiérom

Pozrite si životopisy ministrov a premiéra Fica

Procházka naznačil, kedy bude programové vyhlásenie vládyV snahe znížiť priestor pre korupčné správanie chce nová šéfka ministerstva spravodlivosti prijať účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje. Má v pláne prijať úpravu o zákaze poskytovať a prijímať neetické výhody a vytvoriť podmienky na zavedenie osobnej hmotnej zodpovednosti osôb nakladajúcich s verejnými zdrojmi.


Keď je niečo ťažké, pošlite tam ženu, zažartovala

Ministerka spravodlivosti chce aj zdokonaliť a rozšíriť systém povinného zverejňovania zmlúv. V záujme lepšej a rýchlejšej vymožiteľnosti práva bude presadzovať zvýšenie verejnej kontroly justície od výberu cez hodnotenie až po disciplinárne konania sudcov.

Má tiež v pláne vyvíjať maximálne úsilie na presadenie ústavného zákona o tvorbe Ústavného súdu SR. Keďže pod rezort spravodlivosti spadá aj agenda ľudských práv, ministerka Žitňanská sa chce s prihliadnutím na aktuálnu politickú a spoločenskú situáciu zamerať aj na túto agendu.

"Treba chodiť po Slovensku a dávať jasne najavo, že ľudské práva tak, ako ich dnes poznáme, boli zagarantované po 2. svetovej vojne ako odpoveď na to, aby sa isté veci neopakovali. Vidíme, že v spoločnosti si to mnoho ľudí neuvedomuje," doplnila.

Na margo skutočnosti, že na čele ministerstva spravodlivosti, ale aj na ďalších významných postoch v justícii sú ženy, uviedla Žitňanská s úsmevom: "Keď je niečo ťažké, pošlite tam ženu."

Anketa
Myslíte si, že nová Ficova vláda bude vládnuť celé štyri roky?
Určite áno, som s premiérom a ministrami veľmi spokojný
Chcem veriť, že nie. Ale je jasné, že Procházka a Bugár nemajú inú možnosť, len dovládnuť s Ficom
Dúfam, že budú predčasné voľby a Fica pošleme na politický dôchodok
Je jedno, kto je vo vláde. Politici na ľudí kašlú a myslia iba na svoje vrecká
Ďalšie ankety


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety