Odborníkov v Tatrách prekvapil najväčší stredoeurópsky motýľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Motýľ
Foto: ilustračné, Thinkstock

POPRAD 1. mája (WebNoviny.sk) – Pod Tatrami sa vyskytol najväčší stredoeurópsky motýľ okáň hruškovitý. Odborníkov zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) to prekvapilo, podľa nich ide o raritný prípad, keďže aj v teplých častiach Slovenska ho vidieť len veľmi zriedkavo.

Správu TANAP naň upozornil jeden z obyvateľov obce Štôla (okres Poprad). „Rozhodne je to najväčší stredoeurópsky motýľ, ktorého rozpätie krídel dosahuje až 15 centimetrov. Vyskytuje sa v teplých oblastiach, hlavne v ovocných sadoch a záhradách, v ktorých nachádzajú hostiteľskú rastlinu jeho húsenice, ktoré sa živia listami jabloní, hrušiek a čerešní,“ informoval riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.

Okáň hruškovitý okrem svojej veľkosti upúta aj sfarbením krídel, nachádzajú sa na nich veľké oči podobné očiam dravca či mačky. „Nejde však o žiadnu parádu, ale o ochranný mechanizmus používaný na zastrašenie nepriateľa. Pár očí zmätie na chvíľu predátora, ako sú napríklad hmyzožravé vtáky, netopiere, jašterice či žaby natoľko, že motýľ získa čas na únik,“ vysvetlil Majko.

Apetít húseníc je podľa riaditeľa Správy TANAP pozoruhodný. „Znáška jednej samice, čo predstavuje asi desať húseníc, skonzumuje za jeden deň množstvo listov, ktorými by sa dala naplniť jedna veľká igelitová taška,“ uviedol.

Tento druh však podľa neho nie je tak rozšírený, aby spôsoboval škody. Pôvodne čierne húsenice sa zvliekajú z kože a menia sa na zelenožlté so zväzočkami čiernych chlpov, ktoré vyrastajú z modrých bradavíc. V tomto období sú podľa ochranárov aktívne dospelé jedince. Hoci ide o nočného motýľa, samice možno vidieť aj počas dňa. „Motýle neprijímajú potravu a ich jedinou povinnosťou je založenie nového potomstva,“ dodal Majko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať