Budaj a iné osobnosti bojujú proti fašizmu a pasívnej vláde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novozvolení poslanci parlamentu
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská republika čelí rastu protidemokratických síl, pričom takéto šírenie mutácií fašizmu tu nebolo od druhej svetovej vojny. Vo svojej výzve Za republiku! to uviedol poslanec NR SR Ján Budaj.

Spolu s ostatnými, ktorí sa pod petíciu podpísali, reagujú na rast aktivít neofašistov a na iniciatívu predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu vyhlásiť referendum o vystúpení SR z Európskej únie. Agentúru SITA informoval o výzve Budajov asistent Juraj Smatana. Rozhodli sa ju zverejniť v predvečer historicky prvého európskeho predsedníctva SR v EÚ. „Nestali sme sa dokonalou republikou, no podstatné je, že náprava chýb, aké vidíme v správe štátu, je iba v našich rukách,“ píše Budaj vo výzve.

Vláda nemá právo ostávať pasívnym divákom

Reagujeme ňou aj na laxný postoj vládnucej garnitúry k odporcom demokracie. Aj na laxný postoj premiéra k odchodu významného európskeho štátu, akým je Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie. Nemyslíme si, že sa nič nedeje, naopak„.

Slovenská vláda nemá podľa Budaja právo ostávať len pasívnym divákom udalostí, ale má sa aktívne postaviť proti neofašistom, a proti zámerom na izoláciu Slovenska od Európy. S výzvou sa preto obracia aj na slovenskú verejnosť, ktorá ju môže podpísať na webovej stránke http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=865594. Po brexite, teda odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ sa podľa Budaja môžeme oprávnene obávať, že nepriatelia Únie sa zamerajú na deštrukciu východnej časti EÚ, ktorej súčasťou je aj Slovensko.

Výzvu podporuje aj bývalá premiérka

Aj dnes platí, že bez protifašistického odboja (1944) a vyše 40-ročného zápasu o slobodu, ktorý vyvrcholil v novembri 1989, by sme nedosiahli štátnu samostatnosť (1993). Nezabúdajme, ako sme v podmienkach samostatného štátu zastavili Mečiarov pokus o oddelenie Slovenskej republiky od západu (1998). Vďaka tomu sme členmi EÚ (2004), kde užívame neobmedzený pohyb (2007), aj spoločnú menu (2009),“ píše sa vo výzve.

Výzvu podporujú: Iveta Radičová, Daniel Pastirčák, Zuzana Čaputová, Juraj Rizman, František Mikloško, Milan Kňažko, Viera Dubačová, Otto Žarnay, Ladislav Kováč, Eugen Korda, Anna Remiášová, Oleg Pastier, Ľubomír Feldek, Bohuslav Kraus, Viktor Hulík, Alex Mlynárčik, Mária Smreková, Marta Šimečková, Márius Kopcsay, Juraj Marušiak, Juraj Mesík, Elena Pätoprstá, Juraj Smatana, Vladimír Ondruš, Mária Filková a Juraj Čarný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eugen KordaFrantišek MikloškoIveta RadičováJán BudajJuraj RizmanĽubomír FeldekMilan KňažkoViera DubačováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko