Zima prišla do Tatier skôr, turisti by sa mali pripraviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatry, TANAP
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA/STARÝ SMOKOVEC 13. novembra (WebNoviny.sk) – Turisti by sa mali na túry do Vysokých Tatier pripraviť tak, akoby už bol mesiac január. „Zima prišla oveľa skôr, podmienky v nadmorskej výške od 1800 metrov sú vyslovene zimné. Určite odporúčame, aby si so sebou zobrali klasické turistické paličky, prípadne aj turistické mačky, aby sa im nešmýkalo,“ upozornil riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga.

Odporúča rovnako plánovať túru so skorým návratom vzhľadom na stmievanie, ktoré sa začína už po 16:30. Turisti by nemali zabúdať ani na teplé oblečenie, ako aj náhradné oblečenie a dostatok teplých tekutín.

Túru treba začať skoro ráno

„Túru treba začať skoro ráno, aby potom ľudia, keď sa začne stmievať, už boli niekde dole v bezpečí,“ pripomenul Janiga. Tatranským turistom odporúča v rámci vybavenia štyri základné veci. „Pri pohybe vo vysokohorskom teréne je to lavínový prístroj, lavínová lopatka, lavínová sonda a samozrejme mobilný telefón s nabitou batériou,“ dodal. Prostredníctvom neho si turista podľa jeho slov dokáže nielen privolať pomoc, ale pri zablúdení ho vďaka nemu môžu záchranári aj lokalizovať a naviesť na správnu trasu.

Od 1. novembra platí vo Vysokých Tatrách sezónna uzávera, ktorá skrátila turistické chodníky. Tá sa týka turistických chodníkov končiacich na vrcholoch tatranských štítov s výnimkou Slavkovského štítu, ktorý je podľa návštevného poriadku prístupný v čase mimo snehovej pokrývky. Ako v minulosti informoval Maroš Petrík, námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP), uzavreté sú tiež turistické chodníky prechádzajúce tatranskými dolinami s výnimkou dolín, v ktorých sa nachádzajú vysokohorské chaty s celoročnou prevádzkou, nevzťahuje sa to však na Chatu pod Rysmi.

Aj naďalej sú však turistom v Tatrách prístupné niektoré zaujímavé lokality, vhodné aj na turistiku počas zimnej sezóny. „Hory sú krásne aj v zime, preto, ak na to ľudia majú a sú dostatočne vystrojení a vyzbrojení, a dbajú na svoju bezpečnosť, nemáme problém s tým, aby chodili aj v zimnom období do horského a vysokohorského prostredia,“ povedal šéf HZS.

Turistom je k dispozícii aplikácia HZS

Od júna 2015 je turistom k dispozícii aplikácia HZS, ktorá umožňuje používateľom posielanie tiesňových SMS správ a uskutočnenie hovoru na tiesňovú linku HZS, so súčasným zobrazením aktuálnej polohy volajúceho na mape. Medzi základné štyri funkcie aplikácie patria informácie o výstrahách v horských oblastiach.

Ľudia by si vďaka tomu podľa Janigu mohli efektívne plánovať svoju túru v takomto prostredí. Patria sem aj informácie o oblastných strediskách HZS, teda kde sa nachádzajú a ich informačné telefónne čísla. Ako informoval riaditeľ HZS, aplikácia bola vo výraznej miere nápomocná aj počas tejto letnej sezóny pri niekoľkých záchranných akciách, či už pri rýchlej lokalizácii miesta, kde sa postihnutí nachádzali alebo aj pri komunikácii s postihnutými alebo svedkami nehody a navigácii pri poskytovaní prvej pomoci na miestach, kde bolo slabé pokrytie signálom mobilného operátora.

„Touto cestou chceme apelovať na návštevníkov horských oblastí, aby, pokiaľ je to možné, si túto aplikáciu stiahli do svojich mobilných zariadení a v prípade potreby ju aj využívali,“ upozornil Janiga.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba