Kobe Bryant strelcom večera

Cobe Bryant

NEW YORK 16. decembra (WEBNOVINY) – Tréner Phil Jackson sa nemýlil: jeden z najlepších hráčov basketbalovej NBA Kobe Bryant si našiel cestu ku košu aj napriek zlomenine ukazováka pravej ruky. Po sobotňajšom strelecky najslabšom výkone sezóny v Utahu (16 bodov) sa hendikepovaný rozohrávač obhajcu titulu Los Angeles Lakers v utorok predviedol v úplne opačnom svetle a do koša Chicaga nahádzal 42 bodov, čo je jeho maximum v doterajšom priebehu ročníka. „Takéto situácie sú pre mňa najväčšou výzvou. Už som hral s boľavými kolenami, zlomenými členkami podobnými vecami. Ani teraz to nebolo ľahké, mal som problémy najmä s dotiahnutím švihu pri streľbe,“ poznamenal Bryant. Napriek ôsmim strateným loptám si Kalifornčania najmä jeho zásluhou napravili renomé z úvodu svojej najdlhšej – päťzápasovej série na ihriskách súperov a vyhrali 96:87. Pod košmi síce kraľovali domáci Bulls a najmä Joakim Noah (20 doskokov, celkový pomer 51:37), ale hostia si všetko vynahrádzali lepšou streľbou z poľa (45,6 % – 38,5 %).

Miami s prehľadom odvrátilo hrozbu prehry v piatom domácom stretnutí v rade, vrátilo Torontu pôžičku z novembra a vyhralo 115:95. Dwyane Wade presedel celú záverečnú štvrtinu na lavičke, aj preto si mohol Michael Beasley vyrovnať kariérne maximum 28 bodov a pridať k nim aj 11 doskokov „Cítil som veľkú pohodu. Výdatne som si napravil priemer času na ihrisku. Ešte stále som v zápasovom tranze,“ povedal krídelník Heat.

Tri štvrtiny hrali Charlotte Bobcats proti New Yorku ako „rozmaznané decká, ktoré hľadajú cestu späť do zápasu“, aspoň tak to charakterizoval ich tréner Larry Brown. V tej poslednej ale rozdrvili svojho súpera 28:13 a zastavili štvorzápasovú víťaznú šnúru Knicks (96:87). “Pre mňa víťazstvo roka. Mám tým na mysli najmä skutočnosť, že sme už boli prakticky mŕtvi,“ vyhlásil po stretnutí Brown. O mohutnom finiši jeho zverencov svedčí aj fakt, že v poslednej dvanásťminútovke mali v doskakovaní prevahu v pomere 15:4 a celkovo donútili Knicks k 21 stratám lôpt. Sami ju však odovzdali až 22-krát.

Pohodlný triumf (99:89) si pripísal Cleveland proti najslabšiemu tímu súťaže New Jersey. Jediným rušivým momentom zápasu bol hrubý faul rozohrávača hostí Devina Harrisa na Jamaria Moona, keď musel črtajúcu sa roztržku riešiť strážca poriadku Shaquille O´Neal. „Bol to tvrdý zákrok, chcel som mať istotu, že sa nestrhne bitka. Trošku som chytil jedného, trochu druhého, iba som upokojoval situáciu,“ povedal pivot so skúsenosťami policajta.

Houstonu ani najmenej neublížil jednozápasový trest pre Trevora Arizu, práve naopak. V utorok si proti Detroitu svoj tohtosezónny debut odkrútil dlho zranený Tracy McGrady, ale čo bolo dôležitejšie, Arizu plnohodnotne nahradil nováčik Chase Budinger a hneď si pripísal double double za 16 bodov a 12 doskokov. Rockets strieľali na kôš Pistons s presnosťou, akú v tomto ročníku doteraz márne hľadali (54,7 %) a ukončili sériu piatich víťazstiev svojho súpera (107:96). McGrady odohral 7:44 min, trafil svoj jediný trojkový pokus, ale z trestných hodov sa dvakrát mýlil.

Ani sezónne maximum 34 bodov a k tomu 14 doskokov Tima Duncana nestačilo San Antoniu na úspech vo Phoenixe. U.S. Airways Arena zostáva nedobytnou pevnosťou, Suns tu nezaváhali v žiadnom z 9 zápasov základnej časti. Sacramento už síce ani zďaleka nie je obetným baránkom spred roka, ale mimo svojej haly je takmer neškodné. V Portlande prehralo už siedmy zápas na palubovke súpera v rade.

Sumáre – utorok:

Charlotte – New York 94:87

Najviac bodov: S. Jackson 24, G. Wallace 21, Felton 18 – Duhon 18, D. Lee a W. Chandler po 16, štvrtiny: 24:20, 22:27, 20:27, 28:13, 13 606 divákov

Miami – Toronto 115:95

Najviac bodov: Beasley 28 (11 doskokov), Wade 19, D. Wright 16 – Bosh 28, Bargnani 14, Türkoglu 12, štvrtiny: 24:26, 36:24, 31:24, 24:21, 15 106 divákov

Houston – Detroit 107:96

Najviac bodov: Scola a A. Brooks (10 asistencií) po 23, Landry 19 – Hamilton 21, Stuckey 17, Villanueva 16, štvrtiny: 29:19, 27:28, 25:21, 26:28, 14 899 divákov

Cleveland – New Jersey 99:89

Najviac bodov: James 23, S. O´Neal a Ilgauskas po 16 – Lopez (15 doskokov) a D. Harris po 22, R. Alston 20, štvrtiny: 30:22, 22:23, 20:18, 27:26, 20 562 divákov

Phoenix – San Antonio 116:104

Najviac bodov: Stoudemire 28 (14 doskokov), Nash 25 (13 asistencií), Dragič 18 – Duncan 34 (14 doskokov), R. Mason 19, T. Parker 15, štvrtiny: 28:17, 39:35, 22:32, 27:20, 17 964 divákov

Chicago – Los Angeles Lakers 87:96

Najviac bodov: Deng a Rose po 21, B. Miller 15 – Bryant 42, A. Bynum 11, P. Gasol 10 (16 doskokov), štvrtiny: 31:31, 17:23, 25:18, 14:24, 21 416 divákov

Portland – Sacramento 95:88

Najviac bodov: Aldridge a B. Roy (10 asistencií) po 25, Bayless 14 – T. Evans 19, J. Thompson 18, Udrih 17, štvrtiny: 23:23, 20:31, 23:19, 29:15, 20 588 divákov.