Ficova vláda odmieta politikárčenie s kauzou VSS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fico
Foto: SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Vláda nesúhlasí s opozičným uznesením k podozreniam z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v minulosti, ktorým sa budú poslanci v pondelok zaoberať na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR.

„Vláda Slovenskej republiky odmieta populistické politikárčenie s cieľom získať lacné politické body na exkluzívnej téme, navyše, keď sa samozvaní odborníci rozhorčujú na faktoch, ktoré nikto nevidel, resp. neposúdil ich pravosť,“ píše sa v stanovisku, ktoré v stredu kabinet schválil.

Opozícia by chcela presadiť uznesenie, že minister obrany má predložiť národnej rady správu o vyšetrovaní kauzy, ktorou je znepokojená. Návrh uznesenia obsahuje aj záver, že v krátkom čase ide už o druhú veľkú kauzu vo Vojenskom spravodajstve (VS), čo vážnym spôsobom znižuje dôveryhodnosť jeho fungovania.

Vláda upozorňuje na to, že v tomto prípade je oprávnený vyšetrovať a preverovať dokumenty výlučne príslušný orgán, ktorý je na to ustanovený právnym poriadkom Slovenskej republiky. „Minister obrany Slovenskej republiky je pripravený poskytnúť všetky dokumenty kompetentným orgánom za účelom objektívneho vyšetrenia údajného tunelovania vo Vojenskom spravodajstve,“ napísala vláda.

Smer-SD však v parlamente nezablokuje mimoriadnu schôdzu národnej rady, na ktorej by poslanci mali diskutovať o podozreniach z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).

„Budeme mať klub. Mali by sme schváliť program a schôdza by sa mala uskutočniť,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. O zvolanie mimoriadnej schôdze požiadali v pondelok opoziční poslanci, pod návrh sa podpísalo 42 zákonodarcov SDKÚ-DS, KDH, Most- Híd, SaS a OĽaNO.

Návrh predložil Martin Glváč

Nitriansky prápor získal certifikát pre prácu v NA
Foto: SITA/Ján Viazanička

Materiál predložil ministrom na schválenie minister obrany Martin Glváč.

Pripomína v ňom aj začiatok kauzy, keď 15. mája denník Sme uverejnil informáciu, že mu boli doručené dokumenty z prostredia Vojenského spravodajstva, týkajúce sa údajného tunelovania zo strany bývalého vedenia.

Tieto dokumenty denník doručil predsedovi Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Špeciálnej prokuratúre.

Po konzultácii predsedu osobitného kontrolného výboru s riaditeľom Národného bezpečnostného úradu boli dokumenty označené stupňom utajenia Dôverné.

„Od tohto okamihu každá osoba, ktorá nerešpektuje túto skutočnosť, sa vystavuje riziku neoprávnenej manipulácie s utajovanou skutočnosťou s následkom prípadného trestného postihu,“ píše sa v materiáli.

Mediálna kačica

Tajná správa, ktorá v máji vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru, údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

Tajné
Foto: Shutterstock

Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie Vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení.

Podľa ministra je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu nedošlo.

Fedorovi sa prihlásili viacerí svedkovia, ktorí by chceli vypovedať v tejto kauze, pričom ide o bývalých vysokých funkcionárov služby.

Jedným z nich je napríklad bývalý zástupca šéfa VSS Vladimír Suchodolinský, ktorý tvrdí, že je autorom správy.

Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva sa prestal 30. mája zaoberať kauzou údajného tunelovania v bývalej vojenskej rozviedke. Podľa Fedora väčšina vládnych poslancov vo výbore presadila uznesenie, že výbor má ukončiť svoju činnosť v súvislosti s touto kauzou a zároveň vkladá celú iniciatívu do rúk ministra. Prípadom sa zaoberá špeciálna prokuratúra, ktorá dala pokyn policajnej Národnej kriminálnej agentúre, aby požiadala ministra Glváča o zbavenie mlčanlivosti niektorých aktérov kauzy.

Podľa Fedora nemá problém len VSS ale aj Slovensko

Martin Fedor (SDKÚ-DS) považuje za krajne nezodpovedné, že minister obrany Martin Glváč a vláda odmietajú urobiť čokoľvek, aby obnovili dôveru slovenských občanov a partnerov v zahraničí vo funkčnosť a bezúhonnosť Vojenského spravodajstva.

„Postoju vlády sa nedá rozumieť. Problém nemá len Vojenské spravodajstvo, ale pre jeho kauzy aj Slovensko,“ reagoval Fedor na rozhodnutie vlády. Kabinet Roberta Fica dnes vyslovil nesúhlas s opozičným uznesením k podozreniam z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS), ktorým sa budú poslanci zaoberať v pondelok na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR.

„Stanovisko vlády nijakým spôsobom nevysvetľuje, čo konkrétne považuje vláda za neprijateľné na navrhovaných uzneseniach. Naopak, treba sa opýtať, či vláda nie je znepokojená informáciami okolo Vojenského spravodajstva. Alebo si vláda naozaj myslí, že kauza Vojenského spravodajstva neznižuje jeho dôveryhodnosť,“ pýta sa poslanec za SDKÚ-DS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana LaššákováĽubomír GalkoMartin FedorMartin GlváčRobert FicoVladimír Suchodolinský
Firmy a inštitúcie Vláda SRVojenské spravodajské službyVSS Vojenská spravodajská služba