Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Exporadca Radičovej si vypočul verdikt v korupčnej kauze

Autor: SITA, 6. novembra 2013 09:07, aktualizované: 6. novembra 2013 10:19
Martin N., bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej, dostal rok podmienečne a pokutu 10-tisíc eur.Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) -
Iveta Radičová zažalovala Róberta Fica

Kauza Osrblie viedla aj k súdnemu sporu medzi Radičovou a Robertom Ficom.

Zažalovala ho za vyjadrenie, že korupcia „nikdy v histórii Slovenska nebola tak blízko pri premiérovi, ako sa to stalo v prípade Radičovej“.

Tá vtedy reagovala slovami, že historicky najbližšie bola korupcia premiérovi vtedy, keď médiá zverejnili nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi. Súd v máji rozhodol, že Fico sa má Radičovej ospravedlniť. Premiér sa odvolal.
Bývalá premiérka Iveta Radičová a súčasný premiér Robert FicoArchívne foto SITA/Ľudovít Vaniher
Iba mierne tresty vymeral špecializovaný súd aktérom korupčnej kauzy Osrblie, v ktorej polícia za éry Ivety Radičovej po prvý raz zasahovala priamo na Úrade vlády.

Ako informuje denník Sme, súd rozhodol bez hlavného pojednávania trestným rozkazom. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Martin N., bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej, dostal rok podmienečne a pokutu 10-tisíc eur. Sme dodáva, že rovnako aj jeho spolupracovník Igor L., ktorý bol veľvyslancom v Keni.

„Súd vydal trestný rozkaz, ktorým uznal všetkých štyroch obžalovaných za vinných a uložil im podmienečné tresty odňatia slobody,“ povedala Sme hovorkyňa Katarína Kudjáková.

Trestným rozkazom bez hlavného pojednávania súd rozhoduje, ak považuje dôkazy za dostatočné. Zdôvodnenie podmienečných trestov zatiaľ nie je známe. Rozkazom môže súd podľa trestného poriadku uložiť aj trest väzenia do troch rokov.


Radičovej spolupracovníci vzali úplatky

Polícia zadržala Igora L. v júli 2011, keď v kancelárii Martina N. prevzal 30-tisíc eur od šéfa stavebnej firmy, ktorá rekonštruovala biatlonový areál v Osrblí.

Úplatok mal byť províziou za vybavenie 300-tisícovej dotácie z premiérkinej rezervy. Šéf firmy Peter K. dostal podmienečne deväť mesiacov, jeho komplicovi Pavlovi P. súd vymeral pol roka.

Verdikt je právoplatný jedine v prípade Petra K., ktorý trest prijal. Martin N. s Igorom L. sa odvolali. Špeciálny prokurátor sa odvolal v prípade Martina N., Igora L. aj Pavla P. „V tejto veci preto bude nariadené hlavné pojednávanie,“ dodala Kudjáková.

Martin N. trvá na tom, že s korupciou nemá nič spoločné. „Od začiatku tvrdím, že som v danej veci nevinný a chcem to preukázať na súde,“ povedal. Bližšie sa k prípadu nechcel vyjadrovať s vysvetlením, že všetko bude predmetom dokazovania.


Externí poradcovia a bývalí diplomati

Martin N. bol Radičovej externým poradcom pre oblasť hospodárstva. Vyšetrovanie preukázalo, že pri vybavovaní dotácie pre biatlonistov sa osobne angažoval, hoci to nemal v náplni práce.

Po prevalení kauzy ho Radičová odvolala a financovanie projektu v Osrblí zastavili, čo biatlonistom skomplikovalo organizovanie vlaňajších majstrovstiev Európy. Prepojenie na ďalších ľudí z Úradu vlády sa nepreukázalo.

Bývalý diplomat Igor L. pracoval pre Martina N. v jeho firme Via Europe, kde aj došlo k odovzdaniu úplatku. Po zadržaní políciou Igor L. tvrdil, že len plnil pokyny Martina N. a Peter K. im za vybavenie dotácie sľúbil „malú domov“.

Martin N. bol v čase preberania peňazí s Igorom L. na dovolenke v Spojených štátoch. Obvinili ho po návrate na Slovensko. Obaja strávili niekoľko mesiacov vo väzbe. V súčasnosti už podľa Martina N. nie sú v žiadnom kontakte.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy