Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Jeden z neonacistov z Nitry môže byť vojak, nazdáva sa Galko

Autor: SITA, 6. februára 2014 06:34, aktualizované: 6. februára 2014 11:52
afganistan vojak vojaci Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Policajný prezident Tibor Gašpar vypracuje a poslancom brannobezpečnostného výboru predloží správu, tzv. mapu násilia, ktorá bude zobrazovať počty trestných činov ublíženia na zdraví a výtržníctva podľa okresov spolu s koreláciou, v akej miere sa počty násilných trestných činov dejú v blízkosti sociálne vylúčených skupín.

Uznesenie navrhol nezaradený poslanec Alojz Hlina a brannobezpečnostný výbor ho schválil. "Polícia priebežne vyhodnocuje štatistické údaje, vieme pripraviť túto mapu veľmi rýchlo," konštatoval Gašpar.

Členovia výboru podporili aj návrh poslanca za SaS Ľubomíra Galka a poverili ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby výboru podal informácie o tom, či medzi ľuďmi z kartárskeho klubu v Nitre sú členovia ozbrojených zborov. Kaliňák už v utorok povedal, že vedia o jednom hasičovi.

Odporúčame:

Neonacisti z Nitry sú na slobode 'vďaka' dvom prokurátorkam

Potýčka pre extrémistov v Nitre, Kaliňák a Lipšic sa hádali

Galka zaujíma, či pred nitrianskym barom neútočil aj hasič
Uniforma z misií

tibor, gaspar Policajný prezident Tibor Gašpar. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Podľa Galka jeden z členov skupiny môže byť vojakom, keďže na videu z Nitry jeden z útočníkov pred klubom bol oblečený v uniforme, ktorú nosia vojaci na misiách.

Naopak, neuspel poslanec za OĽaNO Richard Vašečka, ktorý žiadal o poslanecký prieskum na polícii v Nitre.

Vládny Smer-SD rovnako zamietol návrh uznesenia nezaradeného Daniela Lipšica, ktorý presadzoval, aby výbor prijal uznesenie o znepokojení nad postupom polície pri útoku v Nitre.

Vládni poslanci namiesto toho zahlasovali za uznesenie zákonodarcu Smeru-SD Petra Šucu, podľa ktorého výbor zobral na vedomie správu ministra vnútra a policajného prezidenta k medializovanému útoku v Nitre.

V utorok Lipšic vyčítal ministrovi Kaliňákovi a policajnému prezidentovi Gašparovi použité argumenty, prečo prišlo obvinenie v tomto prípade po štyroch mesiacoch.

Video: Neonacisti terorizujú študentov v NitreRoztržka pre bitku

"Počuť z úst policajného prezidenta a bývalého vyšetrovateľa, že štvormesačné čakanie bez obvinenia je správne, lebo motív polície bol zabezpečiť prísnejšiu kvalifikáciu, tak tento názor neobstojí a obávam sa, že je klamlivý," vyhlásil Lipšic.

"Považujem to za tak zavádzajúce vyjadrenie, že by mal byť z funkcie odvolaný," dodal exminister vnútra. Gašpar sa ohradil, že nikdy to neoznačil za štandardný postup, naopak, avizoval, že si nechá veci preveriť. "Pokiaľ dostanem od prokuratúry výhrady na nášho policajta, budem ich riešiť s plnou vážnosťou," dodal.

Minister vnútra Robert Kaliňák sa šéfa polície zastal. "Vysvetlenie mi príde logické, že sa snažili pripraviť prísnejšiu sadzbu," povedal Kaliňák. Lipšica obvinil, že z toho robí politiku. "Sem nepatrí politika, nemôžeme policajtom vyčítať snahu dosiahnuť tvrdšiu sadzbu," hovoril. "Sprísňovať kvalifikáciu za skutok, ktorý je na kamere, možno kedykoľvek," oponoval exminister Lipšic.

V kauze útoku údajných neonacistov na ľudí zo študentského baru Mariatchi v Nitre pochybili dve nitrianske prokurátorky, povedal v utorok členom ústavnoprávneho výboru šéf prokuratúry Jaromír Čižnár.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety