Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rada vlády nahliadla do ombudsmankinej správy o Moldave

Autor: SITA, 6. februára 2014 14:39
Rómovia Ilustračné foto Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) - Jedným z opatrení, ktorými chce polícia zabezpečiť snímanie svojich zákrokov, je stožiarová technika namontovaná na niektorých policajných vozidlách. Na zasadnutí Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť to v stredu povedal prezident policajného zboru Tibor Gašpar. Poradný orgán vlády diskutoval o zisteniach verejnej ochrankyne práv o minuloročnom policajnom zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou.

Ombudsmanka Jana Dubovcová navrhla niekoľko opatrení, ktoré by mali rezort vnútra a polícia zabezpečiť, aby sa predchádzalo porušovaniu základných práv a slobôd. Medzi nimi bolo aj odporúčanie zariadiť monitorovanie policajných oddelení, kde sú predvedené osoby, ako aj zákrokov, pri ktorých možno predpokladať použitie donucovacích prostriedkov.

Odporúčame:

Komentovať zásah v Moldave je predčasné, tvrdí Gašpar
Polícia sa chce technicky zdokonaliť

Gašpar na rokovaní rady vlády najskôr vysvetlil, že legislatívnu úpravu toho, ako robiť obrazovo-zvukové záznamy o policajných akciách už máme dnes štandardnú a porovnateľnú s tou v okolitých krajinách. O zmene a zlepšení zákona možno podľa policajného prezidenta diskutovať. Ako dodal, táto otázka však nemá len legislatívnu, ale aj technickú rovinu. Policajné zákroky sa robia aj v noci, v horšom počasí či za zníženej viditeľnosti počas dňa.

Policajný prezident povedal, že novela zákona o policajnom zbore je otvorená. "Chcem ale zdôrazniť, že už sme dnes v právnej úprave, ktorá je štandardná s okolitými krajinami," upozornil Gašpar.

Členov rady vlády a ombudsmanku však ubezpečil, že polícia sa chce v tomto smere technicky pohnúť. "Nepochybujte, sledujeme vývoj, vieme, aké existujú technické záznamové prostriedky, chystáme vybavenie istých vozidiel stožiarovou technikou, z ktorej sa bude dať snímať zákrok v nejakom širšom zábere," povedal Gašpar.


Ombudsmanka sa teší

Rada vlády prijala uznesenie, ktorým inštitútu ombudsmanky vyjadrila podporu. "Oceňujem, že rada vlády sa doposiaľ ako prvý orgán vecne zaoberala obsahom mojej správy o policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou a vítam podporu, ktorú vyslovila mojej činnosti," reagovala Dubovcová.

Zároveň však upozornila, že podľa nej netreba čakať s prijatím opatrení zameraných na posilnenie ochrany základných práv a slobôd, ktoré navrhla, keďže medzi ich zavedením do praxe a prípadnou trestnoprávnou zodpovednosťou jednotlivcov, ktorú v súčasnosti z iniciatívy generálnej prokuratúry opakovane skúma inšpekcia ministerstva vnútra, neexistuje žiadna súvislosť.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety