Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nad Slovenskom sa cez voľby zablýska, hory ohrozí víchrica

Autor: SITA, 15. marca 2014 07:25, aktualizované: 15. marca 2014 08:09
búrka, blesk Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - Slnečné a nadpriemerne teplé počasie sa končí, volebný víkend bude chladný a upršaný.

"V sobotu prejde cez naše územie od severozápadu studený front, za ktorým prenikne chladný a vlhký vzduch. Zmena v počasí bude sprevádzaná veľmi silným vetrom, ochladením a zrážkami, na severe postupne aj snežením," povedal meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Norbert Polčák.

Odporúčame:

Divoký vietor na severe, cesty blokujú popadané konáreOchladí sa približne o desať stupňov Celzia. "Veľmi nepriaznivé počasie bude na horách severného Slovenska, kde očakávame sneženie a silnú víchricu. V náveterných polohách pohorí na severozápade územia (Kysuce, Orava) môže napadnúť 20 až 40 centimetrov snehu," dodal. V horských oblastiach sa podľa Polčáka budú pri snežení a silnom vetre vytvárať snehové záveje.

pocasie Meteorológovia vydali na víkend výstrahu najvyššieho stupňa pred vetrom. Foto: www.shmu.sk


Meteorológovia na sobotu hlásia spočiatku miestami malú, od severozápadu postupne veľkú oblačnosť a na mnohých miestach prehánky alebo dážď, s možnosťou búrok. Sneženie sa spočiatku vyskytne len vo vysokých polohách, neskôr bude hranica klesať na cca 900 metrov nad morom, na severozápade až na 500 metrov nad morom.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 12 až 17, na severozápade na 6 až 11 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov spočiatku dosiahne okolo 3 stupňov Celzia, postupne však poklesne na cca -2 stupne Celzia.

Fúkať bude západný až severozápadný vietor rýchlosťou od 20 do 45 kilometrov za hodinu, miestami v nárazoch od 60 až 95 kilometrov za hodinu. Na Orave, Liptove, Turci, Spiši a Horehroní dosiahne vietor v nárazoch ojedinele aj 115 kilometrov za hodinu. Na horách hrozí silná víchrica s nárazmi miestami až do 145 kilometrov za hodinu. Podvečer začne vietor prechodne slabnúť a na juhovýchode bude fúkať mierny západný vietor.

pocasie Grafická predpoveď počasia na sobotu. Foto: www.shmu.sk


SHMÚ zároveň vydal varovanie pred silným vetrom v sobotu aj v nedeľu. Výstraha tretieho stupňa sa týka niektorých častí severného a stredného Slovenska, kde očakávajú vietor v nárazoch 108 až 144 kilometrov za hodinu. V horských oblastiach sa tiež môžu tvoriť snehové jazyky a záveje.

Pre západné Slovensko SHMÚ hlási druhý stupeň výstrahy, čo zodpovedá rýchlosti 72 až 108 kilometrov za hodinu. Na východnom Slovensku platí prvý stupeň, vietor by nemal presiahnuť 72 kilometrov za hodinu. Tento stav potrvá od soboty 5:00 až do polnoci z nedele na pondelok.

shmu Na víkend platí aj výstraha I. stupňa pred snehovými závejmi. Foto: www.shmu.skNa chodníkoch v TANAP-e je stále nebezpečný ľad

Mnohé úseky značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku stále pokrýva vrstva zľadovateného snehu alebo ľadu. S ľadom a snehom sa môžu turisti najčastejšie stretnúť najmä v strmých a tienistých úsekoch Tatranskej magistrály a na viacerých úsekoch turistických chodníkov vedúcich k vysokohorským chatám.

Zľadovatený je aj zeleno značený chodník vedúci zo Štrbského Plesa na Popradské pleso či žlto značený chodník v Mlynickej k vodopádu Skok. Pre ľad sú ťažko schodné aj turistické chodníky v okolí vodopádov Studeného potoka, Hrebienka a Rainerovej chaty. "Príčinou sú výkyvy počasia, keď počas dňa teplo aj to málo snehu, ktoré v Tatrách je, roztápa, a nočné teploty pod bodom mrazu, vďaka ktorým roztopený sneh a voda na chodníkoch zamŕza," povedal vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u Dominik Michalík.

Turisti by mali s touto skutočnosťou počítať a na túru sa riadne vystrojiť. Vo výbave by nemali chýbať paličky, vhodná obuv, ideálne aj so stúpacími železami, tzv. mačky. Pracovníci strediska rozmiestnili na najnavštevovanejších turistických chodníkoch v Tatrách informačné tabule upozorňujúce turistov na zľadovatený povrch turistických chodníkov. "Turisti by si mali uvedomiť, že na túry po takomto povrchu chodníka sa vydávajú na vlastné nebezpečenstvo," dodal Michalík.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety