Špehovanie u policajtov, podľa Kaliňáka boli kamery zákonné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamera
Cieľom projektu je získavanie informácií z vybraných lokalít, ich analýza a následná úprava existujúceho stavu s cieľom zlepšiť život obyvateľom mesta. Foto: ilustračné, perfect-security-cameras.com

BRATISLAVA 13. marca (SITA) – Skryté kamery, ktorými polícia sledovala radových policajtov z útvaru Pohotovostnej motorizovanej jednotky, boli podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nasadené v súlade so zákonom.

„Informovali sme výbor, akým spôsobom sa postupuje a z tých informácií, ktoré mám k dispozícii, myslím, že ten postup bol jasný a jasne zdôvodnený,“ povedal po rokovaní brannobezpečnostného výboru Kaliňák.

Skryté kamery v policajných priestoroch nepovažuje za informačno-technické prostriedky. „Kameru, keď si doma namontujete, nie je to ITP. Používame obrovské množstvo skrytých kamier, ktoré nik nevidí, keby sme to nemohli robiť, tak ani nemôžeme strážiť východnú hranicu republiky,“ uzavrel Kaliňák.

Lipšic má pochybnosti

Nezaradený poslanec Daniel Lipšic má pochybnosti, či postup polície bol v súlade s právnym poriadkom, minister vnútra má výboru predložiť analýzu, podľa ktorého zákona postupovali, keďže nepostupovali podľa Trestného poriadku. „Postup polície mohol byť legitímny, teda odhaľovať nejakú trestnú činnosť, ale je otázka, či bol aj legálny, či sa išlo podľa právneho predpisu, ktorý slúži na odhaľovanie trestnej činnosti, a tým je na Slovensku Trestný poriadok,“ vysvetlil Lipšic.

Poslanec za SaS Ľubomír Galko zdôraznil, že Kaliňák „vyskakoval dva metre dvadsať“, keď sa zverejnili informácie o odpočúvaní za čias vlád Ivety Radičovej, pričom išlo o zákonom dovolené odpočúvania schválené sudcom. Odpoveď ministra vnútra Galka nepresvedčila, skôr naopak. „Lieta z prúseru do prúseru a mám vážne podozrenia, že boli obrazom aj zvukom monitorovaní príslušníci policajného zboru v rozpore so zákonom,“ konštatoval exminister obrany.

Poslanci Smeru-SD podľa jeho slov zamietli uznesenie, v ktorom navrhoval, aby Kaliňák členov výboru informoval, o aké zariadenia išlo, na základe akej legislatívy boli montované, kto ich montoval či akým spôsobom bola zabezpečená bezpečnosť dát. Galko pripúšťa, že prípadom sa bude ďalej zaoberať, a pravdepodobne dá podnet na preskúmanie kauzy na prokuratúru, keďže je možné, že policajtov sledovali bez súhlasu prokurátora a súdu.

Utajené špionážne kamery

Radových policajtov z útvaru Pohotovostnej motorizovanej jednotky niekto tajne a zrejme ilegálne sledoval kamerami, informovala koncom februára vo Veľkých novinách televízia Joj. Podľa informácií televízie utajené špionážne kamery odhalili samotní policajti. Podľa dôveryhodného anonymného zdroja veliteľov čaty, ich zástupcov a policajtov niekto sledoval tajnými kamerami nainštalovanými v takzvanej rozdeľovni – v miestnosti, v ktorej sa rozdeľujú úlohy a v šatni.

Na utajené kamery prišli podľa televízie JOJ sledovaní policajti náhodou, keď zistili, že na jednom pohybovom senzore nie je dobre nasadený biely kryt. Keď kryt chceli správne nasadiť, takmer onemeli. Biely plast neukrýval detektor pohybu, ale minikameru. Okamžite všetko oznámili inšpekcii vnútra. Policajti chcú podľa televízie vedieť od svojich šéfov, komu kamery patria, kto ich do senzorov ukryl a prečo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR