Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Posun v kauze Gorila, vyšetrovatelia riešia ďalšie úplatky

Autor: SITA, 17. marca 2014 14:12
Okrem dvoch nových trestných stíhaní špeciálny tím naďalej rieši úplatok, korupčný prípad aj porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.
Gorila Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) - V kauze Gorila nastal posun, špeciálny vyšetrovací tím začal vyšetrovať dva nové úplatkárske prípady. Pre portál Aktuálne.sk to potvrdil šéf tímu Marek Gajdoš.

"Boli začaté dve nové trestné stíhania pre korupčnú trestnú činnosť. Bližšie sa k nim však nie je možné vyjadriť," zdôraznil Gajdoš. Podľa informácií Aktuálne.sk majú oba prípady priamo vychádzať z údajného spisu tajnej služby Gorila, ktorý sa pred vyše dvoma rokmi tesne pred Vianocami objavil na internete.


Rozuzlenie sľubovali tento rok

Polícia pracuje aj s výpoveďami svedkov, dokazovanie však môže byť ťažké. Podozrenia totiž siahajú až do rokov 2005 – 2006. Objasniť takúto starú korupciu je aj podľa slov špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý kauzu dozoruje, takmer nemožné.

nicholson tom gorila Kniha Gorila investigatívneho novinára Toma Nicholsona (vpravo v pozadí). Foto: SITA/Diana Černáková
Aktuálne.sk pripomína, že okrem dvoch nových trestných stíhaní špeciálny tím naďalej rieši aj úplatok za vybavenie dodávky informačných systémov, korupčný prípad, pri ktorom oslovili Fond národného majetku či porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku v súvislosti s privatizáciou Slovenských elektrární. Od začiatku roka 2012 sa vedie aj stíhanie pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny.

Kováčik v rozhovore pre Hospodárske noviny vlani v novembri povedal, že drvivá väčšina úkonov v kauze Gorila už je urobená. Zvažoval tiež, či je dôvod, aby vyšetrovací tím vôbec ešte fungoval.

"Reálne to vidím tak, že vec by bolo možné ukončiť a rozhodnúť do prvého polroka 2014," avizoval vlani v novembri dozorujúci prokurátor. Či sa tak stane, zatiaľ nie je podľa portálu jasné. Gajdoš sa teraz k termínu ukončenia trestného konania vyjadriť nechcel. "Keďže nie sú ešte ukončené potrebné prebiehajúce úkony," zdôvodnil.


Údajné kupovanie poslancov

V súvislosti s údajným spisom tajnej služby, ktorý mal vzniknúť pri odpočúvaní bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, polícia vyšetrovala aj podozrenie z kupovania poslancov pri schvaľovaní zdravotníckych zákonov z dielne Rudolfa Zajaca. Reforma zdravotníctva prešla vďaka prekvapivej podpore nezávislých poslancov, z ktorých väčšina pôsobila pôvodne v HZDS, dodáva portál.

Viacerí politici už v tom čase tvrdili, že za zmenou postoja zákonodarcov stála finančná skupina Penta. Rovnaké podozrenie sa objavilo aj v uniknutých depešiach na stránkach WikiLeaks. Penta to jednoznačne odmieta. Napokon ani špeciálny tím korupciu v parlamente nenašiel a stíhanie vlani v októbri zastavili.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety