Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Paška zmenil program, aby ústavné zmeny stihli pred voľbami

Autor: SITA, 18. marca 2014 14:22
pavol paska Predseda parlamentu Pavol Paška Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) - Predseda parlamentu Pavol Paška zmenil program aktuálnej 33. schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začala v utorok popoludní tak, aby o novele ústavy o zmenách v justícii a ochrane manželstva diskutovali poslanci ešte pred druhým kolom prezidentských volieb. V prezidentských voľbách kandiduje aj Paškov stranícky šéf Robert Fico.

V oficiálnej Paškovej pozvánke na parlamentnú schôdzu z 11. marca bol ústavný návrh ako 23. v poradí, čo by znamenalo, že poslanci by ho nemuseli stihnúť prerokovať pred 2. kolom volieb hlavy štátu.


Stanovili termín novely ústavy

V utorok už na webovej stránke národnej rady je pod ústavnou novelou Smeru-SD a KDH napísané, že sa prerokuje v pevne stanovenom termíne, a to 20. marca o 9:00 spolu s opozičnou novelou o ochrane manželstva.

Paška nevysvetlil, prečo o novele ústavy musí parlament rokovať práve 20. marca. Hoci zmien v justícii sa týka na 33. schôdzi šesť návrhov zákonov, ktoré nasledujú za sebou, pred prezidentskými voľbami, teda 20. marca, sa bude diskutovať iba o ústavnom návrhu Smeru-SD a KDH.

"Návrh očividne slúži ako podpora prezidentskej kampane Roberta Fica. Mám za to, aby sa Národná rada SR nezapájala do prezidentskej kampane Roberta Fica," konštatoval predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Pri schvaľovaní programu 33. schôdze navrhol, aby novelu ústavy presunuli na ďalšiu schôdzu národnej rady. Vládny Smer-SD jeho návrh zamietol.


Opozícia opäť nepochodila

Poslanci Smeru rovnako neschválili návrh Miroslava Kadúca (OĽaNO), aby o ústavných zmenách v justícii diskutovali po prezidentských voľbách v závere schôdze. "Vyvrátili by ste tak, že ide o politický biznis," vysvetlil Kadúc Paškovi.

Tému možných zmien v justícii otvoril Fico po šiestich rokoch vo funkcii premiéra koncom tohtoročného januára. Nakoniec do ústavnej novely vládny Smer-SD zlúčil tri návrhy, ktoré už skôr do parlamentu predložila opozícia, jednu z nich rozšíril o ďalšie zmeny a pod tento návrh sa podpísalo i KDH.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety