Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Michaela, Michal

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Paška zmenil program, aby ústavné zmeny stihli pred voľbami

Autor: SITA, 18. marca 2014 14:22
pavol paska Predseda parlamentu Pavol Paška Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) - Predseda parlamentu Pavol Paška zmenil program aktuálnej 33. schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začala v utorok popoludní tak, aby o novele ústavy o zmenách v justícii a ochrane manželstva diskutovali poslanci ešte pred druhým kolom prezidentských volieb. V prezidentských voľbách kandiduje aj Paškov stranícky šéf Robert Fico.

V oficiálnej Paškovej pozvánke na parlamentnú schôdzu z 11. marca bol ústavný návrh ako 23. v poradí, čo by znamenalo, že poslanci by ho nemuseli stihnúť prerokovať pred 2. kolom volieb hlavy štátu.


Stanovili termín novely ústavy

V utorok už na webovej stránke národnej rady je pod ústavnou novelou Smeru-SD a KDH napísané, že sa prerokuje v pevne stanovenom termíne, a to 20. marca o 9:00 spolu s opozičnou novelou o ochrane manželstva.

Paška nevysvetlil, prečo o novele ústavy musí parlament rokovať práve 20. marca. Hoci zmien v justícii sa týka na 33. schôdzi šesť návrhov zákonov, ktoré nasledujú za sebou, pred prezidentskými voľbami, teda 20. marca, sa bude diskutovať iba o ústavnom návrhu Smeru-SD a KDH.

"Návrh očividne slúži ako podpora prezidentskej kampane Roberta Fica. Mám za to, aby sa Národná rada SR nezapájala do prezidentskej kampane Roberta Fica," konštatoval predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Pri schvaľovaní programu 33. schôdze navrhol, aby novelu ústavy presunuli na ďalšiu schôdzu národnej rady. Vládny Smer-SD jeho návrh zamietol.


Opozícia opäť nepochodila

Poslanci Smeru rovnako neschválili návrh Miroslava Kadúca (OĽaNO), aby o ústavných zmenách v justícii diskutovali po prezidentských voľbách v závere schôdze. "Vyvrátili by ste tak, že ide o politický biznis," vysvetlil Kadúc Paškovi.

Tému možných zmien v justícii otvoril Fico po šiestich rokoch vo funkcii premiéra koncom tohtoročného januára. Nakoniec do ústavnej novely vládny Smer-SD zlúčil tri návrhy, ktoré už skôr do parlamentu predložila opozícia, jednu z nich rozšíril o ďalšie zmeny a pod tento návrh sa podpísalo i KDH.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy