Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Timotej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Je svetový deň boja proti rasizmu, od ľudí žiada toleranciu

Autor: SITA, 21. marca 2014 08:06
Svetový deň boja proti rasovej diskriminácii je spomienkou na masaker, ktorý sa v roku 1960 stal v juhoafrickom meste Sharpeville. Pri pokojnej demonštrácii proti apartheidu tu polícia zabila takmer sedemdesiat ľudí.
rasizmus Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) - Piatok patrí na svete boju proti rasovej diskriminácii, pričom proti nej nemožno byť ľahostajný a nevšímavý. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol splnomocnenec Vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák, apeloval by aj na predstaviteľov spoločenského a politického života, aby svojimi výrokmi nepodnecovali rasovú a etnickú neznášanlivosť.

"Práve oni udávajú trend a smer, ktorými sa spoločnosť bude uberať," poznamenal. Cesta nenávisti a rozdeľovania ľudí podľa pleti alebo etnickej príslušnosti nevedie podľa jeho slov k rozvoju, ale k úpadku krajiny. "Keďže Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie nesie v sebe slovo boj, tak práve orgány verejnej správy by mali bojovať za opatrenia, ktorými by sme docielili zníženie počtu prejavov rasovej neznášanlivosti," dodal Pollák.


Spolupráca s organizáciami

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vyvíja viaceré aktivity a participuje v spolupráci s inými organizáciami na viacerých opatreniach. Smerujú nimi k začleneniu Rómov, pretože práve voči najchudobnejším rómskym komunitám majú ľudia predsudky a posmievajú sa im. "Našou prioritou je vzdelávanie rómskych detí či zvýšenie ich počtu v škôlkach," poznamenal pre agentúru SITA.

Úrad chce tiež zastaviť to, aby rómske deti umiestňovali do špeciálnych škôl. Dôležité je tiež vytváranie pracovných príležitostí pre Rómov či vysporiadanie pozemkov v rómskych osadách. "Tým by sme vytvorili podmienky na rozvoj tejto skupiny obyvateľov a zobrali argumenty tým, ktorí sa nenávistne vyjadrujú a konajú proti nim," uzavrel Peter Pollák.


Spomienka na masaker

Svet si 21. marec ako Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii pripomína od roku 1967, kedy ho ustanovilo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov. Je spomienkou na masaker, ktorý sa v roku 1960 stal v juhoafrickom meste Sharpeville.

Pri pokojnej demonštrácii proti apartheidu tu polícia zabila 69 ľudí. Týmto dňom sa začína aj týždeň solidarity s národmi bojujúcimi proti rasizmu a rasovej diskriminácii. Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii by mal všetkých nabádať k vzájomnej tolerancii, vzdoru proti rasovej diskriminácii a jej možným negatívnym dôsledkom, informuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety