Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Lipšic: Skorumpovaného politika nezadržali napriek zatykaču

Autor: SITA, 21. marca 2014 09:39
Brannobezpečnostný výbor neschválil návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi. Za vyslovenie nedôvery boli len štyria opoziční poslanci.
peniaze, korupcia ilustračné foto Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Bývalého košického komunálneho politika Františka Olejníka, odsúdeného za korupciu na päť rokov nepodmienečne, kontrolovala policajná hliadka, ale napriek tomu, že bol na neho vydaný zatykač, nezadržala ho.

V piatok o tom informoval na parlamentnom brannobezpečnostnom výbore nezaradený poslanec NR SR Daniel Lipšic. Podľa neho policajti Olejníka kontrolovali, keď sa vracal z Poľska na Slovensko. Bolo to mesiac po tom, čo bol na neho vydaný zatykač. Táto informácia sa nachádza podľa Lipšica aj v súdnom spise.

Odporúčame:

Opozícia ide odvolávať Boreca pre ochranu korupcie politika

Stiahnite dovolanie v kauze Olejníka, vyzýval Lipšic Boreca
Návrh na odvolanie neprešiel

Opoziční poslanci podali návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi 19. marca. Napriek tejto informácii výbor neschválil návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi. Za vyslovenie nedôvery boli štyria opoziční poslanci. Proti hlasovali siedmi poslanci Smeru-SD. Borec bude v parlamente odvolávaniu čeliť po druhýkrát v tomto volebnom období.

Opoziční poslanci v piatok podali návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi pre dovolanie, ktoré minister spravodlivosti podal v kauze bývalého košického komunálneho politika Františka Olejník, odsúdeného za korupciu na päť rokov nepodmienečne. Komunálny poslanec kandidoval v koalícii, v ktorej bola aj jediná vládna strana Smer-SD. Lipšic sa domnieva, že Borec bol pri podaní dovolania zavedený, ale nesie za jeho podanie zodpovednosť.


Boreca už raz odvolávali

Lipšic pri zdôvodnení návrhu argumentoval tým, že dovolanie je takmer identické s návrhom, ktorí podali Olejníkovi právnici. Dokonca sú podľa neho v dovolaní opísané aj právne chyby, ktoré boli aj v žiadosti. Hlavný dôvod dovolania spočíval podľa Lipšica v tom, že v Olejníkov prospech neboli vykonané všetky dôkazy. "Keď sme sa na výbore pýtali pána ministra, aký dôkaz nebol vykonaný, nevedel uviesť žiaden," konštatoval exminister vnútra a spravodlivosti.

Olejník si podľa súdu pýtal úplatok za to, že vybaví hlasovanie v košickom mestskom zastupiteľstve o predaji lukratívnej budovy za podhodnotenú cenu. Prípad je podľa Boreca založený na nepriamych dôkazoch. Skutok bol podľa ministra opísaný veľmi neurčito, chýbali okolnosti, za ktorých malo dôjsť k vypýtaniu úplatku Olejníkom. Súd oproti obžalobe síce spresnil čas, ale nie miesto a okolnosti jeho spáchania. "Tieto okolnosti neboli jednoznačne preukázané," povedal Borec.

Borec čelil návrhu na odvolanie aj začiatkom roka 2013 po tom, ako vládny Smer-SD zamietol mimoriadnu schôdzu k stavu v justícii. Premiér Robert Fico ju vtedy označil za zbytočnú, podľa neho opozícia len politikárčila. Aby opozícia mohla na pôde parlamentu hovoriť o problémoch v súdnictve, navrhla odvolať Boreca.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety