Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Iveta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ombudsmanka sa pre streľbu na D2 obrátila aj na prokuratúru

Autor: SITA, 24. marca 2014 17:54
kamion, dialnica Foto: Ilustračné - SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) - Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová ukončila skúmanie podnetu, ktorý súvisí s policajným zásahom z 24. júna 2013 na diaľnici D2 v smere z Bratislavy do Brna. Ako vtedy informoval portál Čas.sk, policajti výstrelmi zastavili auto, ktoré v minulosti patrilo Milanovi Ď., hľadanému v súvislosti s dvojnásobnou vraždou na Orave.

Časť podnetu, ktorá sa týka postupu príslušníkov policajného zboru, postúpila Okresnej prokuratúre v Skalici. V súvislosti s druhou časťou podnetu, v ktorej podávatelia namietali postup Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, sa verejná ochrankyňa práv obrátila na Ministerstvo vnútra SR s výzvou na prijatie opatrení. Informovala o tom poradkyňa ombudsmanky pre komunikáciu Alena Kuišová.


Zásah do základných práv a slobôd

V prvom prípade podávatelia namietali, že došlo k zásahu do ich základných práv a slobôd, konkrétne do práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti a k porušeniu zákazu mučenia a podrobeniu krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, alebo trestu.

"Verejná ochrankyňa práv dospela k záveru, že doterajšie prešetrovanie postupu príslušníkov policajného zboru Sekciou kontroly a inšpekčnej služby nebolo dostatočné na odstránenie množstva zásadných rozporov medzi verziou podávateľov a verziou príslušníkov policajného zboru o priebehu dotknutého policajného zákroku," uviedla Kuišová, podľa ktorej je verejná ochrankyňa práv presvedčená, že tieto rozpory je potrebné odstrániť ďalším dokazovaním. Práve preto túto časť podnetu postúpila Okresnej prokuratúre v Skalici.


Neumožnili nahliadnuť do spisu

V druhej časti podnetu podávatelia namietali postup Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, ktorá ich právnemu zástupcovi neumožnila oboznámiť sa so spisom, týkajúcim sa vybavovania sťažnosti na postup príslušníkov policajného zboru.

Sekcia kontroly a inšpekčnej služby zároveň odmietla poskytnúť fotokópiu stanoviska Odboru výcviku Prezídia policajného zboru SR. "V tejto časti verejná ochrankyňa práv dospela k záveru, že ministerstvo vnútra - Sekcia kontroly a inšpekčnej služby a Prezídium Policajného zboru SR porušilo právo podávateľov na informácie prostredníctvom právneho zástupcu, ktoré je zaručené čl. 26 Ústavy Slovenskej republiky," informovala Kuišová.

Ombudsmanka zároveň navrhla prijať potrebné opatrenia a umožniť nahliadnutie do spisu a poskytnúť fotokópiu predmetného stanoviska.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety