Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico podľa Fedora spochybňuje základný pilier bezpečnosti

Autor: SITA, 25. marca 2014 16:59
Robert Fico Predseda vlády SR Robert Fico. Foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico podľa podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora spochybňuje základný pilier bezpečnosti Slovenska. Fedor je znepokojený vyjadrením Fica, v ktorom spochybňuje najdôležitejší článok zakladajúcej zmluvy NATO, ktorý hovorí o povinnosti členských štátov poskytnúť všetku pomoc, vrátane vojenskej, členovi, ktorý je bezpečnostne priamo ohrozený.

"Spoliehať sa na Bezpečnostnú radu OSN, že nám v prípade priameho ohrozenia nášho štátu niekto príde na pomoc, je ilúzia a politický avanturizmus nehodný premiéra či prezidenta SR," povedal Fedor v utorok pre agentúru SITA.

Bezpečnostná kríza na Ukrajine podľa Fedora ukazuje, že ani v 21. storočí nie je územná integrita štátov samozrejmosťou. "V súčasnosti len NATO môže garantovať našu bezpečnosť a bezpečnosť našich spojencov. Takéto priame bezpečnostné garancie nezabezpečujú ani OSN, ani EÚ," zdôraznil.

Slovenskí vojaci slúžia vlasti, odchádzajú na Cyprus Foto: SITA/Martin Havran


Podľa neho spochybňovať základné piliere bezpečnosti štátu je v priamom protiklade k životným, národným záujmom Slovenska, o ktorých predseda vlády tak často a rád rozpráva. "Je tiež pohŕdaním životmi našich vojakov, ktoré nasadzujú v spoločných operáciách NATO. Bezpečnosť ide ruka v ruke s prosperitou. Keď už vládna strana nevie prispieť k prosperite občanov a štátu, nemala by spochybňovať základy, na ktorých je postavená bezpečnosť našej vlasti," dodal.

Fica sa v nedeľu v diskusnej relácii TA3 V politike pýtali, či by ako prezident, ktorý je aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR, bol za to, aby Slovensko vypovedalo vojnu štátu, ktorý napadol iný členský štát Severoatlantickej aliancie.

"Už dnes nie je doba, kedy by sa štáty mali pridávať k nejakému inému štátu, ktorý bol napríklad napadnutý v rámci NATO. Rieši sa to úplne inak. Je tu jediný jeden inštitút, jeden mechanizmus, ktorý umožňuje použitie vojenskej sily, a to je Bezpečnostná rada OSN," povedal v relácii Fico. Slovensko má podľa premiéra svoje záväzky v medzinárodných štruktúrach, ale v prípade, ako je Ukrajina, si nemyslí, že by to bola cesta, ako riešiť vojenské konflikty.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy