Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Streľba polície na D2 bola v poriadku, tvrdí ministerstvo

Autor: SITA, 26. marca 2014 12:40
Policajti na diaľnici D2 pri Kútoch zastavili výstrelmi auto, ktoré v minulosti patrilo údajnému vrahovi. V aute však vtedy sedeli štyria mladí ľudia.
strelba and zbran and nabojnica ilustračné foto Foto: www.flickr.com
BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) - Inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá sa zaoberala policajným zásahom z 24. júna 2013 na diaľnici D2 v smere z Bratislavy do Brna zistila, že zásah bol z taktického hľadiska v poriadku.

Agentúru SITA o tom informoval Ivan Netík z tlačového odboru rezortu vnútra. Podnet týkajúci sa zásahu polície skúmala aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá sa so svojimi výsledkami a správou obrátila na ministerstvo vnútra aj na Okresnú prokuratúru v Skalici s výzvou, aby prijali opatrenia.

Odporúčame:

Ombudsmanka sa pre streľbu na D2 obrátila aj na prokuratúru
Reagovať budú po preštudovaní

"Správu od ombudsmanky sme dostali len v utorok, po preštudovaní budeme na jej návrhy reagovať," uviedol. Ako dodal, chyby inšpekcia našla pri výmene informácií medzi jednotlivými operačnými oddeleniami. Policajtmi, ktorí pochybili, sa zaoberali ich nadriadení, nezverejnili však, aké tresty dostali.

Policajti na diaľnici D2 pri Kútoch zastavili 24. júna 2013 výstrelmi auto, ktoré v minulosti patrilo Milanovi Ďurišovi, polícia ho v tom čase hľadala v súvislosti s dvojnásobnou vraždou. V aute však vtedy sedeli štyria mladí ľudia. Zásah polície na základe podnetu právneho zástupcu dvoch mladých ľudí, ktorí boli v tom čase v aute, skúmala aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Ako informuje portál Sme.sk, auto v čase streľby hľadanému už tri roky nepatrilo. Podľa portálu označili študenti zákrok polície za neprimeraný. Po streľbe ich totiž policajti podľa ich verzie nechali asi hodinu stáť v daždi bez búnd, kým prípad zdokumentovali. "Dievčaťu, ktoré bolo medzi nimi, vraj policajtka prikázala vyzliecť sa takmer donaha. Potrebu vraj musela vykonávať nezaclonená pred zrakmi policajtov," píše sa na Sme.sk.


Ombudsmanka podnet posunula

Ombudsmanka tak časť podnetu, ktorá sa týka postupu príslušníkov policajného zboru, postúpila Okresnej prokuratúre v Skalici. V súvislosti s druhou časťou podnetu, v ktorej podávatelia namietali postup Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, sa verejná ochrankyňa práv obrátila na ministerstvo vnútra s výzvou na prijatie opatrení. Informovala o tom poradkyňa ombudsmanky pre komunikáciu Alena Kuišová.

V prvom prípade podávatelia namietali, že došlo k zásahu do ich základných práv a slobôd, konkrétne do práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti a k porušeniu zákazu mučenia a podrobeniu krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.

"Verejná ochrankyňa práv dospela k záveru, že doterajšie prešetrovanie postupu príslušníkov policajného zboru Sekciou kontroly a inšpekčnej služby nebolo dostatočné na odstránenie množstva zásadných rozporov medzi verziou podávateľov a verziou príslušníkov policajného zboru o priebehu policajného zákroku," uviedla Kuišová, podľa ktorej je verejná ochrankyňa práv presvedčená, že tieto rozpory je potrebné odstrániť ďalším dokazovaním. Práve preto túto časť podnetu postúpila Okresnej prokuratúre v Skalici.


Inšpekcia neposkytla fotokópiu

V druhej časti podnetu podávatelia namietali postup Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, ktorá ich právnemu zástupcovi neumožnila oboznámiť sa so spisom, týkajúcim sa vybavovania sťažnosti na postup príslušníkov policajného zboru. Inšpekcia ministerstva vnútra zároveň odmietla poskytnúť fotokópiu stanoviska Odboru výcviku Prezídia policajného zboru SR.

"V tejto časti verejná ochrankyňa práv dospela k záveru, že ministerstvo vnútra - Sekcia kontroly a inšpekčnej služby a Prezídium Policajného zboru SR porušilo právo podávateľov na informácie prostredníctvom právneho zástupcu, ktoré je zaručené článkom 26 Ústavy Slovenskej republiky," informovala Kuišová. Ombudsmanka zároveň navrhla prijať potrebné opatrenia a umožniť nahliadnutie do spisu a poskytnúť fotokópiu predmetného stanoviska

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety