Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Exekútori volajú po zmene, stav vymáhania práva je kritický

Autor: SITA, 27. marca 2014 15:14
kladivko ilustračné foto Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Konferencia exekútorov ako najvyšší orgán súdnych exekútorov v Slovenskej republike upozorňuje ministra spravodlivosti, vládu a Národnú radu SR na kritický stav vymáhania práva v Slovenskej republike.

Slovenská komora exekútorov ako zákonná reprezentantka súdnych exekútorov v SR dlhodobo presadzuje podporu viacerých legislatívnych zmien, predovšetkým zavedenia elektronického prideľovania spisov na krajovom princípe a zavedenie centrálneho registra exekúcií. Prijatie týchto opatrení výrazne stransparentní exekučný proces a bude významným prínosom predovšetkým pre najzranitelnejšie vrstvy obyvateľstva.


Boj o vlastné vrecko

Neustále nekoncepčné zásahy do kompetencie súdnych exekútorov a okliešťovanie ich právomocí vedú k neželanému zhoršeniu výkonu súdnych rozhodnutí na Slovensku. Tento stav sa odráža v zhoršení vymožiteľnosti práva a zlom obraze celého justičného systému, ktorý sa krajine vracia v podobe nedôvery občanov i zahraničných investorov.

Požiadavky na riešenie systému exekučných trov či odmeny exekútora sa neoprávnene zužujú na domnelý boj súdnych exekútorov o vlastné vrecko. Súdni exekútori sú okrem svojho nepopierateľného významu pre vymožiteľnosť práva aj významným zamestnávateľom. Na Slovensku pôsobí 345 súdnych exekútorov, ktorí zamestnávajú vyše 1500 ľudí, väčšinou mladých absolventov vysokých škôl. Zo zákonom určenej odmeny musí súdny exekútor uhradiť ich mzdy, odvody, povinné poistenie, nájomné na kancelárske priestory i čiastky na povinné dlhoročné archivovanie spisov.


Exekútori majú viac povinností

Nové legislatívne zmeny priniesli súdnym exekútorom omnoho viac zákonných povinností za nezmenených podmienok financovania exekútorských úradov. Hrozia tak prieťahy v exekučných konaniach ako dôsledok objektívnej neschopnosti exekútorských úradov v dostatočnej miere pokrývať svoje vlastné náklady. Hroziaci kolaps legálneho spôsobu výkonu súdnych rozhodnutí otvára dvere nárastu pochybných vymáhačských firiem a štátom neregulovaných a nekontrolovaných vymáhačských praktík.

Komora exekútorov vyzýva ministra spravodlivosti, vládu a Národnú radu SR na urýchlené prijatie legislatívnych zmien, ktoré zlepšia vymáhateľnosť práva, sfunkčnia činnosť súdnych exekútorov ako integrálnej súčasti slovenskej justície a odvrátia hrozbu kolapsu výkonu súdnych rozhodnutí.

Vyhlásenie prijala 18. Konferencia exekútorov, ktorá sa dnes konala vo Vyhniach. Konferencia zároveň schválila zmluvu so záujmovým združením bánk, zmenu skúšobného a organizačného poriadku, rozpočet Slovenskej komory exekútorov, výšku členského príspevku a zvolila členov vzdelávacej komisie Slovenskej komory exekútorov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety