Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ombudsmanka: Policajný zásah v Huncovciach bol perfektný

Autor: SITA, 28. marca 2014 11:56
Ombudsmanka za pozitívum označuje návrh na zriadenie spoločných rómskych hliadok, ktoré budú dozerať na poriadok v obci.
romovia obcianske hliadky V obci Huncovce po krvavej bitke zriadia dočasné rómske občianske hliadky. Foto: SITA/Ivan Fleischer
POPRAD 28. marca (WEBNOVINY) – Minulotýždňová bitka medzi obyvateľmi rómskej osady v Huncovciach a futbalistami môže mať do budúcna negatívny vplyv na vzťahy medzi majoritou a minoritou. Myslí si to verejná ochrankyňa ľudských práv Jana Dubovcová, ktorá v piatok navštívila obec Huncovce.

Za pozitívum označuje návrh na zriadenie spoločných hliadok, ktoré budú dozerať na poriadok v obci. "To som počula po prvýkrát, takýto návrh a zdá sa mi veľmi podnetný," uviedla Dubovcová. K "zmenšovaniu trecích plôch" môže podľa nej prispieť aj určenie pravidiel pre používanie futbalového ihriska. "Je dobré, že sa tomu starosta venuje, lebo sa dá očakávať, že táto situácia môže znepokojiť ľudí," povedala.

Odporúčame:

Psychologička: Bitka v Huncovciach nie je problém etnika

Krv v Huncovciach, obec podobnú potýčku s Rómami nezažila

Hrôza v Huncovciach, Rómovia dobili mladých futbalistov
Padli slová aj o Moldave

To, čo sa udialo uplynulú sobotu v Huncovciach, môže podľa ombudsmanky odštartovať aj iné vzťahy a formy spolužitia. "Vždy sa môže stať, že sa situácia začne vyhrocovať a môže dochádzať k porušovaniu ľudských práv," uviedla Dubovcová. Jeden z motívov jej návštevy v Huncovciach boli aj policajné zásahy v Huncovciach aj vo vzťahu k predchádzajúcemu zásahu v Moldave nad Bodvou.

"Musím konštatovať, že tie dva policajné zásahy nemajú absolútne nič spoločné. Situácia v Moldave bola úplne iná, tam policajnému zásahu nepredchádzalo žiadne ohrozenie verejného poriadku, zatiaľ čo tu v Huncovciach polícia prišla pomôcť zabezpečiť verejný poriadok. Z toho, čo som sa dozvedela, si polícia konala veľmi perfektne svoju prácu a ten zásah bol spravený na profesionálnej úrovni. Sú to dve neporovnateľné veci," povedala Dubovcová.

dubovcova huncovce Ombudsmanka Jana Dubovcová (vľavo) počas návštevy Obecného úradu v Huncovciach a starosta obce Jozef Majerčák (vpravo). Huncovce, 28. marec 2014. Foto: SITA/Radoslav MaťašNešlo o bežnú udalosť

Podľa starostu obce Huncovce Jozefa Majerčáka sobotňajšia bitka nebola bežnou udalosťou. "To, čo sa udialo, treba odsúdiť, lebo ani jedna, ani druhá strana sa nemá tak správať," povedal Majerčák. Starosta si je vedomý, že spolužitie nebude nikdy ideálne, "keďže žijeme hodnotovo ináč, ale my to vieme a ak to vieme, musíme sa prispôsobiť a hľadať riešenie."

Starosta je presvedčený, že situáciu sa podarí upokojiť. Podľa neho pôvodnou príčinou vzniku celého konfliktu je, že rodičia nezvládajú svoje deti. Ak by obec mala viac ihrísk, tento problém by sa zrejme nestal. "U nich to obecné vlastníctvo je ich a aj spôsob, akým sa ho domáhajú, nie je v poriadku," povedal

Hromadná bitka v Huncovciach bola v sobotu 22. marca na miestnom futbalovom ihrisku. Futbalisti, ktorí tu chceli odohrať zápas, požiadali deti z neďalekej rómskej osady, aby opustili ihrisko, ale tie to odmietli. Na ihrisko vtrhli dospelí obyvatelia osady, začali biť futbalistov aj funkcionárov, počas bitky lietali aj kamene. Rómov rozohnali až policajti. Za víkendovú bitku na futbalovom ihrisku v Huncovciach už padli aj obvinenia z trestného činu výtržníctva.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety