Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Tomáš Borec chce, aby sudcu z kauzy Baťovci zbavili funkcie

Autor: SITA, 2. apríla 2014 11:03, aktualizované: 2. apríla 2014 12:50
kladivko ilustračné foto Foto: SITA/AP
kladivko ilustračné foto Foto: mup.vladars.net
BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) - O svoju funkciu môže prísť sudca Pavol T. z Okresného súdu Bratislava I, ktorý rozhodoval v kauze Baťovci. Minister spravodlivosti Tomáš Borec ho navrhuje zbaviť funkcie sudcu, dopustil sa totiž podľa neho disciplinárneho previnenia tým, že po tom, ako rozhodol o povolení obnovy konania a zrušení rozsudku bývalého Národného súdu v Prahe, predbežne prejednal obžalobu ako nezákonný sudca.

Odporúčame:

Sestra odvolaného sudcu môže byť v Bardejove sudkyňou

Minister Borec odvolal šéfa bardejovského súdu Krochtu
Akcia - reakcia

Ako informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová, sudca tak urobil aj napriek tomu, že v tejto veci nekonal ako zákonný sudca. "Ide o odkaz všetkým sudcom, že ak budú zanedbávať alebo porušovať svoje povinnosti, tak príde aj reakcia," povedal Borec. Minister podal aj ďalší návrh na začatie disciplinárneho konania. Prípad sa týka sudcu Okresného súdu Bratislava I Rolanda K., za spôsobenie prieťahov v trestnej veci minister navrhuje zníženie funkčného platu sudcu o 50 percent na obdobie jedného roka.

Viaceré návrhy na začatie disciplinárneho konania voči sudcom Okresného súdu Bratislava I navrhla v poslednom období aj predsedníčka tohto súdu Eva Fulcová. V jednom prípade (sudca Pavol D.) išlo o nečinnosť a subjektívne prieťahy až v 60 trestných konaniach, za čo predsedníčka súdu navrhla disciplinárne opatrenia v podobe zbavenia funkcie sudcu.


Príčinou sú najmä prieťahy v konaní

Väčšina prípadov, pri ktorých minister podáva návrh na začatie disciplinárneho konania, sa týka prieťahov v súdnom konaní. Minister podal tento rok aj ďalšie dva návrhy. Jeden sa týka sudcu Okresného súdu Bratislava III Mariána K. (prieťahy v netrestnej veci), kde minister navrhuje zníženie platu sudcu o 20 percent na obdobie dvoch mesiacov. Prísnejší trest, zníženie funkčného platu o 50 percent na obdobie jedného roka, navrhol Borec sudkyni Okresného súdu Skalica Helene S. za prieťahy v trestnej veci obžalovaného Volodymyra Y.

Borec podal celkovo už 16 disciplinárnych návrhov na sudcov. "Vinou chybnej legislatívy upravujúcej činnosť disciplinárnych senátov o týchto návrhoch doposiaľ rozhodnuté nebolo. Legislatívny návrh na odstránenie týchto nedostatkov pripravilo Ministerstvo spravodlivosti SR minulý rok, v súčasnosti tvorí časť návrhu reformy justície, o ktorej budú poslanci rozhodovať v druhom čítaní na najbližšej schôdzi Národnej rady SR," ukončila Donevová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety