Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Aliancia Fair-play: Na emisiách možno zarobil štátny úradník

Autor: SITA, 2. apríla 2014 12:46, aktualizované: 2. apríla 2014 13:59
Aliancia si na preštudovanie vyžiadala dokumenty priamo od švajčiarskej prokuratúry. Zistila, že v nej figuruje pojem ,Sekretär', ktorý má význam podobný štátnemu úradníkovi.
emisie ilustračné foto Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) - Na kauze emisie sa možno obohatil úradník Ministerstva životného prostredia SR. Informovali o tom v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia Aliancie Fair-play. Vyplývať to má z dokumentov, ktoré si aliancia vyžiadala od švajčiarskej prokuratúry.

"Podľa dokumentov, ktoré sme si vyžiadali zo švajčiarskej prokuratúry, mohol z kauzy profitovať úradník, ktorý na ministerstve pôsobil do roku 2009," povedal Pavol Lacko, projektový manažér aliancie.

Odporúčame:

Ľubomír Galko chce vedieť, či SIS pomáhala Ficovi s emisiami
Aliancia sa obrátila na prokuratúru

"V dokumentoch sa jeho funkcia označuje ako ,Sekretär'. Tento termín sa vo Švajčiarsku využíva v súvislosti so štátnym tajomníkom, vedúcim úradu alebo iným vysokopostaveným úradníkom," dodal Lacko.

Táto osoba mala byť totiž konečným beneficientom podozrivého finančného toku vo výške 3,8 milióna USD, na ktorý švajčiarske úrady upozornila v roku 2009 banka Credit Suisse. Neskôr sa spomínaná postava objavila aj v súvislosti s účtami na Cypre a v Belize. Švajčiarske orgány tieto toky vyšetrovali v súvislosti s predajom emisných kvót na Slovensku. "Švajčiari poskytli dokumenty aj slovenským orgánom, takže tie by mali poznať meno dotyčnej osoby," povedal Lacko.

"Tieto informácie nás veľmi znepokojili," povedala programová riaditeľka aliancie Zuzana Wienk. "Preto sme sa rozhodli zaslať otvorený list Špeciálnej prokuratúre SR a na vedomie ho dávame aj generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi," dodala. Aliancia sa v liste pýta prokuratúry na totožnosť úradníka a tiež to, prečo ju nezverejnili. Tiež ich zaujíma, prečo bolo napriek materiálom zo Švajčiarska zastavené trestné stíhanie a či dôkladne preverili všetky informácie poskytnuté zo švajčiarskej strany.


Predaj emisných kvót

Kauza emisie súvisí s predajom emisných kvót ministerstvom životného prostredia firme Interblue Group v roku 2008. Cena bola pritom približne o polovici nižšia, než za akú emisie predávali okolité štáty. Kauza stála kreslo dvoch ministrov životného prostredia Jána Chrbeta a Viliama Turského. Minister životného prostredia József Nagy podal na firmu v roku 2010 trestné oznámenie v súvislosti s podvodom. Trestné stíhanie však bolo zastavené.

"Ministerstvo životného prostredia o týchto nových skutočnostiach nemá informácie, ale urobilo všetko pre to, aby sa tento prípad dôsledne vyšetril," vyjadril sa k prípadu hovorca ministerstva Maroš Stano. "Poskytli sme, a v prípade potreby sme pripravení opäť poskytnúť, plnú súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní," dodal.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety