Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Sad Janka Kráľa skrášlia ruže, obnovili rozárium

Autor: SITA, 14. apríla 2014 13:21
V Sade Janka Kráľa rozkvitnú ruže, mesto vynovilo rozárium Pohľad na výsadbu ruží v rozáriu v Sade Janka Kráľa, ktorú iniciovala MČ Bratislava - Petržalka. Bratislava, 14. apríl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) - Bratislavská Petržalka obnoví po 80 rokoch rozárium v Sade Janka Kráľa. V pondelok začali v sade sadiť 1500 ruží. Ako informovala agentúru SITA petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová, v závislosti od počasia ich budú sadiť jeden až tri dni.

Myšlienkou obnovenia rozária sa mestská časť zaoberá už niekoľko rokov, keďže je však sad zákonom chránený ako historická zeleň, museli citlivo zvážiť všetky zásahy do jeho krehkého biotopu. Podľa hovorkyne bude stáť rozárium spolu s prácami či hnojivami približne 11-tisíc eur.

Obrazom: V Sade Janka Kráľa rozkvitnú ruže, obnovili rozárium


V centrálnej časti sadu pri soche Janka Kráľa je sedem záhonov, na ktorých doteraz každoročne vysádzali letničky. "Na štyri z nich vysadí špecializovaná firma viac ako 1500 ruží.

Použijú 11 rôznych kultivarov vysokých od 60 do 80 centimetrov, ktoré vyberali s odborníkmi na pestovanie ruží,"
povedala Platznerová s tým, že pri výbere uprednostnili vyšľachtené odrody rastlín, ktoré sú odolné voči hubovým chorobám. Tým sa zníži počet postrekov počas ďalšej údržby. Na ploche 450 štvorcových metrov budú môcť návštevníci sadu podľa hovorkyne obdivovať farebné spektrum červených, žltých, ružových, oranžových a bielych ruží.

V Sade Janka Kráľa rozkvitnú ruže, mesto vynovilo rozárium Foto: SITA/Jozef Jakubčo


Sad Janka Kráľa založili v rokoch 1774 až 1776 s myšlienkou vytvoriť prvý park pre širokú verejnosť. Park vznikol na pravom brehu Dunaja na mieste lužného lesa. Pod vplyvom barokového klasicizmu vytvorili osemramennú hviezdicu priesekov, pozdĺž ktorých neskôr vysadili stromoradia.

Podľa usporiadania chodníkov park pomenovali Sternallee (Hviezdicová aleja). Jednotlivé aleje dostali pomenovanie podľa druhu stromov – jelšová, topoľová, javorová, vŕbová, jaseňová a brestová. V rokoch 1933 až 1937 založili v parku podľa návrhu mestského lekára Rudolfa Limbachera rozárium, v ktorom bolo okolo 500 druhov ruží. Ružových kríkov bolo približne 5000. Rozárium bolo v blízkosti platanov v juhovýchodnej časti parku.

V Sade Janka Kráľa rozkvitnú ruže, mesto vynovilo rozárium Foto: SITA/Jozef Jakubčo


Neprehliadnite
Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety