Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Až 16 percent potravín na Slovensku skončilo nedostatočne

Autor: SITA, 14. apríla 2014 18:11
košík and potraviny Foto: telegraph.co.uk
BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) - Za prvý kvartál tohto roka vykonala Štátna veterinárna a potravinová správa celkovo 10 770 kontrol potravín. S nedostatkom skončilo 1 711 z nich. Informoval o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

S najhorším výsledkom skončili opätovne kontroly po pracovnej dobe, inšpektori ich v sledovanom období vykonali 453, vo viac ako polovici prípadov našli nedostatky.


Najhoršie skončil obchodný reťazec Lidl

V hypermarketoch pochybenia tvorili 65,89 %, pri stredných predajniach 52,31 % a pri malých predajniach 32 %. "Nevrhá to dobrý obraz o tom, že by sa hypermarkety a supermarkety snažili vylepšiť servis a kvalitu potravín, ktorú predávajú svojim zákazníkom," skonštatoval minister.

V hodnotení obchodných reťazcov skončil za prvý kvartál roku najhoršie Lidl, v ktorom inšpektori evidujú 25,95 percenta nedostatkov, čo je 10-percentný nárast oproti záveru minulého roka. Druhú priečku obsadila Billa, ktorá mala nepodarkovosť cez 23 percent, pričom na konci vlaňajška to bolo 14,9 %.

Trojicu najhorších podľa údajov rezortu uzatvára CBA, ktorá mala nedostatky na úrovni 20,5 %, minulý rok končila s 13,78 percenta. "Máme aj dobré prípady hypermarketov. Nitrazdroj, ktorý mal aj ku koncu roku relatívne malé percento, 12,3 % nedostatkov, teraz dosiahol 10,42 % a máme už konečne aj reťazec, Metro, ktoré je pod desať percent," povedal Jahnátek.


Pri cestných kontrolách prepadlo Poľsko

Inšpektori si posvietili aj na prepravu potravín, v rámci nej skontrolovali za prvý kvartál tohto roka 906 zásielok a celkovo 1 437 komodít. Nezrovnalosti objavili v 8,6 percenta prípadov. Ako minister skonštatoval, najhoršie pri cestných kontrolách dopadlo Poľsko (12,37%), nasledovalo Maďarsko (12,5%) a na treťom mieste Slovensko (5,22 %).

Pod dve percentá nedostatkovosti sa dostali len dodávky z Českej republiky (1,78 %). Hlavným pochybením pri preprave bola nevyhovujúca hygiena, nedodržaný teplotný režim či chýbajúce označenie.

Celkovo za sledované obdobie uložili inšpektori 678 blokových pokút v hodnote 23 805 eur, právoplatne ukončených správnych konaní bolo 446 v sume 471 tis. eur. Počet začatých správnych konaní sa vyšplhal na 372, sú vo výške viac ako 5 mil. eur, úradných kontrol, ktoré v krátkom čase začnú je 528, v hodnote 402 tis. eur. "K týmto sankciám treba ešte pridať desať pokút, kde po opakovaných kontrolách na predajniach sa zistili vážne nedostatky," dodal Jahnátek s tým, že tieto sankcie sa pohybujú od jedného do piatich miliónov eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety