Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kauza piťovci je vo finále, prokurátor navrhol vysoké tresty

Autor: SITA, 15. apríla 2014 15:15
Proces s mafiánskou skupinou pokračuje na súde záverečnými rečami obhajcov a obžalovaných.
Kukláči zaútočili na piťovcov Zásah proti skupine bratislavského podsvetia známej pod menom piťovci. (archívne foto) Foto: SITA/Marián Peiger
PEZINOK 15. apríla (WEBNOVINY) - Ostro sledovaná kauza údajnej zločineckej skupiny piťovci, ktorej podľa prokuratúry šéfoval Juraj O. alias Piťo, v utorok dospela do finále - prokurátor viacerým členom skupiny navrhol vysoké tresty.

Až ôsmim obžalovaným, konkrétne Jurajovi O., Matejovi Š., Miroslavovi A., Martinovi P., Petrovi H., Matejovi B., Igorovi D. a Adamovi Š. navrhol uložiť nepodmienečný trest odňatia slobody pri hornej hranici trestnej sadzby so zaradením do väzenia s maximálnym stupňom stráženia. Trestná sadzba za skutky, ktoré im obžaloba pripisuje, je 20 až 25 rokov. O záverečnom návrhu prokurátora informovala agentúru SITA hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.


Na súde zazneli vysoké tresty

Druhá skupina ľudí z obžaloby Ladislav A., Peter B., Vladimír M., Jozef Š. a Andrej O. by si podľa žalobcu zaslúžili trest väzenia v strede zákonom stanovenej trestnej sadzby. Aj ich navrhuje zaradiť do najprísnejšieho stupňa väzenia. Pre Michala B., Miloslava C., Tomáša B. tiež žiada nepodmienečný trest odňatia slobody v strede zákonom stanovenej trestnej sadzby, ale už so zaradením do väzenia s minimálnym stupňom stráženia.

Pre obžalovaného Tomáša K. prokurátor navrhuje nepodmienečný trest odňatia slobody v strede trestnej sadzby vo väzení so stredným stupňom stráženia. Všetkým spomenutým obžalovaným by mal podľa prokurátora súd nariadiť aj prepadnutie majetku. Jedinou výnimkou je Antonín T., pre ktorého navrhuje prokurátor podmienečný trest v dolnej polovici trestnej sadzby s primeraným určením dĺžky skúšobnej lehoty. Proces teraz pokračuje záverečnými rečami obhajcov a obžalovaných.


Na krku majú viacero zločinov

Obžalobu na pôvodne 19 údajných členov skupiny piťovci za 19 skutkov predniesol žalobca 12. augusta minulého roka. Medzi žalovanými skutkami figuruje najmä zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestné činy súvisiace s nedovolenou výrobou drog a ich následnou distribúciou, trestné činy súvisiace s vyberaním výpalného a tiež zločiny nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Vyšetrovací spis obsahuje 21 zväzkov s viac ako sedemtisíc stranami. Počas prípravného konania vypočuli takmer 100 ľudí, robili konfrontácie a zabezpečovali množstvo znaleckých posudkov z rôznych odborov. Jeden z obžalovaných Peter M. pri predbežnom prejednaní obžaloby oznámil, že chce pristúpiť na dohodu o vine a treste, jeho prípad riešili samostatne.

Prokurátor pripisuje obžalovaným, že najneskôr v roku 2005 založili skupinu piťovci, resp. v nej pôsobili alebo ju podporovali. Pôsobila v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Šéfom skupiny bol Juraj O. alias Piťo a podľa hierarchie niektorí členovia zabezpečovali peniaze z výpalného, predaja drog, iní zas zbrane či výbušné systémy, ďalší robili ochrankárov. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety