Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prešovčania sú proti novému areálu pre hendikepované deti

Autor: SITA, 18. apríla 2014 06:04
Občania z prešovského sídliska nesúhlasia s tým, aby mesto prenajalo za symbolické euro ročne pozemok občianskemu združeniu. Mnohí sa už dnes sťažujú na hluk z blízkeho lanového centra a kúpaliska.
ihrisko ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo
PREŠOV 18. apríla (WEBNOVINY) – Občania z konca Sídliska III v Prešove nesúhlasia, aby mesto prenajalo na 20 rokov za symbolické jedno euro na rok mestský pozemok občianskemu združeniu Deťom Prešova pre radosť.

Proti tomuto zámeru, ktorý už odsúhlasili vo februári mestskí poslanci, bojujú petíciou. Na mestský úrad odovzdali petičné hárky s 229 podpismi. Obyvateľom tejto časti sídliska sa nepáči, že v tesnej blízkosti ich bytoviek má vyrásť areál, ktorý budúci investor oficiálne prezentuje ako miesto pre oddych a trávenie voľného času pre hendikepované deti, ale podľa petičiarov v skutočnosti bude slúžiť na podnikateľské účely.


Ľudia sa sťažujú na hluk

Petíciu prerokovali tento týždeň členovia mestskej rady, no neprijali k nej žiadne uznesenie. Posunuli ju na rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré sa ňou bude zaoberať 29. apríla. Ide o mestský pozemok s rozlohou vyše 17-tisíc metrov štvorcových. V susedstve sa nachádza lanové centrum a letné kúpalisko. Nespokojní občania sa sťažujú na večný hluk už z týchto dvoch zariadení.

Ihrisko pre deti od osem rokov ilustračné foto Foto: SITA/Diana Černáková
Zámer prenajať pozemok schválili prešovskí poslanci 20. februára aj napriek protestom prítomných občanov. Pred hlasovaním požiadala o vystúpenie Tatiana Haláková z Bajkalskej ulice, ktorá odmietavé stanovisko prítomných zdôvodnila tým, že investor tu neplánuje iba ihriská pre deti, ale v projekte je aj objekt rýchleho stravovania, krytá multifunkčná hala, dráha pre elektrické a mechanické autíčka, detské domčeky, stravovacie zariadenie, záchytné parkovisko a celý areál má byť oplotený. Žiadala o verejnú diskusiu s obyvateľmi tejto lokality a na základe ich pripomienok o úpravu projektu.

Nespokojných obyvateľov sa zastal poslanec Vasiľ Janko (SDKÚ-DS), ktorý býva v tejto mestskej časti. Vyhlásil, že ako detský lekár pomáha hendikepovaným deťom a rozumie ich požiadavkám. Ale svoje potreby majú aj občania, ktorí odmietajú, aby ich životné prostredie stále niekto zužoval.

Jeho poslaneckí kolegovia napriek tomu schválili zámer dlhodobého prenájmu pozemku potrebnou trojpätinovou väčšinou, keďže išlo o majetkový prevod ako prípad hodný osobitného zreteľa. Či zmenia svoj názor pod tlakom petície alebo podporia aj text zmluvy o prenájme pozemku, je teraz v ich rukách.


Vstup aj pre zdravé deti

Zástupca občianskeho združenia Marek Gmitro pre agentúru SITA uviedol, že ich zámerom nie je stavať ploty, aby sa uzatvárali pred okolím. Vstup do areálu budú mať aj zdravé deti, čím chcú napomáhať vzájomnej integrácii.

Oplotenie areálu je podľa jeho vyjadrenia potrebné z bezpečnostného dôvodu. Cieľom združenia je perspektívne tu zamestnať rodičov postihnutých detí, ktorí pre starostlivosť o ne sú dlhodobo nezamestnaní. Predmetom ich činnosti však nebude komercia v duchu podnikateľských aktivít za účelom zisku, ale snaha pomôcť takýmto rodinám.

Mesto Prešov spravuje 160 detských ihrísk, ani jedno z nich nie je prispôsobené hendikepovaným deťom.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety