Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Viliam

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kauza nástenkový tender, na povrch vyplávali nové súvislosti

Autor: SITA, 16. apríla 2014 15:16
Vyšetrovateľ nemôže už niekoľko rokov uzavrieť prípad lukratívneho tendra na právne služby a propagáciu eurofondov za takmer 120 miliónov eur, ktorý ministerstvo vypísalo bez verejnej súťaže.
nastenka ilustračné foto Foto: SITA
BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Koncom minulého roka to ešte vyzeralo, že vyšetrovateľovi chýba jediný úkon, aby mohol uzavrieť vyšetrovanie kauzy nástenkový tender, ktorá otriasla prvou vládou Roberta Fica.

Teraz je však zrazu všetko inak, v prípade, kde medzi obvinenými figurujú až dvaja exministri výstavby za SNS, sa objavili nové stopy. Informuje o tom portál Aktuálne.sk, pre ktorý to potvrdila hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.


Nový posudok má spresniť škody

"Vo veci nástenkového tendra vyšetrovateľ plánoval ešte v decembri vykonať posledný procesný úkon a vec ukončiť. Vzhľadom na zadokumentovanie nových skutočností dozorujúca prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry v januári 2014 vo veci vydala vyšetrovateľovi záväzný pokyn, v zmysle ktorého vyšetrovateľ postupuje vo vyšetrovaní a vyšetrovanie doposiaľ nebolo možné ukončiť," zdôraznila pre portál.

Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara prokurátorka dala pokyn na vypracovanie nového znaleckého posudku, ktorý má spresniť škodu v trestnom konaní. "Bude sa porovnávať objem zákazky v súvislosti so skutočne dodanými tovarmi a službami," vysvetlil.

"Vy, novinári, vždy všetko viete skôr. Ja neviem nič," reagoval pre portál Aktuálne.sk exminister Marián Janušek. O policajtoch podľa svojich slov rok a pol nepočul. Poslednú informáciu má z januára tohto roka, keď sa hovorilo, že treba vypočuť jedného svedka na východnom Slovensku. "Nech sa to čím skôr ukončí, je to pre mňa nepríjemné. Niesol som politickú zodpovednosť, ale stále mám čistý štít a nič zlé som neurobil," dodal.


Najväčšia kauza prvej Ficovej vlády

Nástenkový tender bol podľa Aktuálne.sk jednou z najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica. O kreslá pre ňu prišli obaja ministri za SNS - Marián Janušek a Igor Štefanov. Figurujú tiež medzi obvinenými. Celá veci siaha ešte do roku 2007. Vtedy rezort výstavby pod vedením Janušeka vypísal lukratívny tender na právne služby a propagáciu eurofondov za takmer 120 miliónov eur. Dodávateľa však nehľadal vo verejnej súťaži. Informácia sa objavila len na neverejnej nástenke v budove ministerstva. Pravdepodobnosť, že si oznam všimne niekto z potenciálnych uchádzačov, sa tak prakticky rovnala nule.

unia slovensko vlajka ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza
Vec sa vyšetruje ako machinácie pri verejnom obstarávaní. Páchateľom hrozí až 12-ročný trest. Pochybenie v tendri našiel Úrad pre verejné obstarávanie aj Najvyšší kontrolný úrad.

Na základe ich kontrol vtedy ministrov odvolával premiér Robert Fico. Ako píše portál Aktuálne.sk, vyšetrovateľ pre nástenkový tender obvinil okrem dvoch exministrov aj Zdenku K., ktorá ako odborne spôsobilá osoba pripravovala podklady pre tender, a ďalších dvoch ministerských úradníkov.

Pätica obvinených podľa polície v spolupráci s ďalšími nezistenými osobami vytvorili podmienky pre vopred vybratého uchádzača. Jedným z dôkazov v kauze majú byť aj počítačové súbory so zmluvami, ktoré boli vyhotovené ešte pred otvorením obálok s ponukami.

"Zmluva medzi ministerstvom a jedným konzorciom bola vypracovaná pred otvorením obálok a vyhodnotením ponúk, a v tomto čase vôbec nemali mať ministerskí úradníci vedomosť, o koho išlo," priblížil ešte v roku 2011 vtedajší štátny tajomník rezortu vnútra Maroš Žilinka. Našli sa údajne v počítači Zdenky K. Polícia upozorňuje, že od júna 2007 do apríla 2009 išlo cez nástenkový tender približne 12,7 milióna eur z rozpočtu štátu. Ďalšie peniaze stoplo až uznesenie vlády, na základe ktorého muselo ministerstvo spornú zmluvu zrušiť. Peniaze nám navyše Brusel odmietol

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety