Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ombudsmanka: Nezatvárajme dvere a srdcia pred Ukrajincami

Autor: SITA, 17. apríla 2014 11:41, aktualizované: 17. apríla 2014 14:08
Slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová apelovala na zodpovedné orgány, aby neodmietali ochranu základných práv a slobôd občanov Ukrajiny, ktorí o ochranu požiadajú.
Po ukrajinskom meste Kramatorsk jazdia tanky s ruskou vlajkou Po meste Kramatorsk na východe Ukrajiny sa v obrnených armádnych vozidlách s ruskou vlajkou premávajú neidentifikovaní vojaci. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová s ľútosťou zaregistrovala vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka o tom, že Slovensko prijalo na hranici s Ukrajinou neštandardné opatrenia v utajenom režime.

Apeluje preto na zodpovedné orgány, aby prejavili svoju ľudskosť a nezatvárali pred ľuďmi z Ukrajiny svoje dvere a srdcia, agentúru SITA o tom informovala ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu a médiá Alena Kuišová. "Neodmietajme ochranu základných práv a slobôd občanov Ukrajiny, ktorí nás o medzinárodnú ochranu požiadajú," poznamenala.

"Apelujem preto na zodpovedné orgány verejnej správy, aby preukázali osobám, ktoré požiadajú o medzinárodnú ochranu na našom území rovnakú mieru pochopenia a podpory, aká sa dostala našim občanom, ktorí opustili svoju vlasť po jej okupácii v roku 1968," uviedla ombudsmanka.

Odporúčame:

Slovensko pomáha zraneným Ukrajincom z Majdanu

Ukrajina prešetruje banky, jedna mala financovať teroristov

Streľba medzi ukrajinskými vojakmi a separatistami má obeteO medzinárodnú ochranu požiadali prví štyria občania Ukrajiny, no ako uviedol minister vnútra, "sme to s nimi tak rozdiskutovali a oni si to za chvíľu rozmysleli a sami sa vrátili naspäť".

Dubovcová je presvedčená o tom, že podobne ako Poľsko aj Slovensko je povinné prejaviť potrebnú mieru solidarity a otvoriť svoje hranice pre prípadných utečencov z krajiny, v ktorej hrozí vojenský konflikt, a nie pred nimi svoje hranice uzatvárať.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Ombudsmanka Jana Dubovcová sa podľa tlačového odboru ministerstva vnútra úplne demaskovala a svojimi vyjadreniami potvrdila, že jediné, o čo jej ide, je neustále byť v konflikte s rezortom vnútra a politikárčenie. "Bez toho, aby poznala azylový proces a mala relevantné informácie o Ukrajincoch, ktorí sa zaujímali o podmienky azylu na Slovensku, kritizuje predstaviteľov vlády a ministerstva vnútra," píše sa v reakcii rezortu.

Spomínaný a medializovaný prípad sa nestal na hranici s Ukrajinou, ale v Poprade, kde sa Ukrajinci, ktorí boli na Slovensku na turistickom výlete, zaujímali o podmienky azylu v našej krajine.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii --->TU."Po tom, čo im bolo vysvetlené, že budú musieť prejsť azylovým procesom a ich pohyb v rámci Európskej únie bude obmedzený a nebudú môcť napríklad pracovať v Nemecku, si tento svoj záujem rozmysleli," informoval tlačový odbor. Naopak v prípade dvoch iných Ukrajincov, ktorí prišli na hraničný priechod Slovenska s Ukrajinou a požiadali o azyl, ich okamžite zaradili do azylového procesu. Opatrenia, ktoré Slovensko prijalo na hranici s Ukrajinou podľa rezortu absolútne nesúvisia s azylovým procesom, ale s ochranou zelenej hranice, ktorá je vonkajšou hranicou Európskej únie.

Obrazom: Tanky s ruskou vlajkou sa premávali po ukrajinskom meste Kramatorsk


Minister vnútra Robert Kaliňák od začiatku nepokojov na Ukrajine hovoril, a podľa jeho slov to stále platí, že tlak na našu krajinu nie je výrazný. Na východnej hranici máme podľa neho najstabilnejšiu "prevádzku" v porovnaní s Poľskom aj Maďarskom. Naše bezpečnostné zložky pri hranici majú zvýšený výkon aj pohotovosť. "Aj sme prijali mimoriadne opatrenia, ktoré sú neštandardné v týchto prípadoch," povedal.

Podrobnosti o opatreniach pre ich utajený režim nemohol povedať. O tzv. zvýšenom výkone na štátnej hranici rozprával ešte minulý týždeň aj premiér Robert Fico. Zdôraznil, že situáciu pozorne sledujú a štátnu hranicu kontrolujú viac než inokedy.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy