Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ombudsmanka: Nezatvárajme dvere a srdcia pred Ukrajincami

Autor: SITA, 17. apríla 2014 11:41, aktualizované: 17. apríla 2014 14:08
Slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová apelovala na zodpovedné orgány, aby neodmietali ochranu základných práv a slobôd občanov Ukrajiny, ktorí o ochranu požiadajú.
Po ukrajinskom meste Kramatorsk jazdia tanky s ruskou vlajkou Po meste Kramatorsk na východe Ukrajiny sa v obrnených armádnych vozidlách s ruskou vlajkou premávajú neidentifikovaní vojaci. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová s ľútosťou zaregistrovala vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka o tom, že Slovensko prijalo na hranici s Ukrajinou neštandardné opatrenia v utajenom režime.

Apeluje preto na zodpovedné orgány, aby prejavili svoju ľudskosť a nezatvárali pred ľuďmi z Ukrajiny svoje dvere a srdcia, agentúru SITA o tom informovala ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu a médiá Alena Kuišová. "Neodmietajme ochranu základných práv a slobôd občanov Ukrajiny, ktorí nás o medzinárodnú ochranu požiadajú," poznamenala.

"Apelujem preto na zodpovedné orgány verejnej správy, aby preukázali osobám, ktoré požiadajú o medzinárodnú ochranu na našom území rovnakú mieru pochopenia a podpory, aká sa dostala našim občanom, ktorí opustili svoju vlasť po jej okupácii v roku 1968," uviedla ombudsmanka.

Odporúčame:

Slovensko pomáha zraneným Ukrajincom z Majdanu

Ukrajina prešetruje banky, jedna mala financovať teroristov

Streľba medzi ukrajinskými vojakmi a separatistami má obeteO medzinárodnú ochranu požiadali prví štyria občania Ukrajiny, no ako uviedol minister vnútra, "sme to s nimi tak rozdiskutovali a oni si to za chvíľu rozmysleli a sami sa vrátili naspäť".

Dubovcová je presvedčená o tom, že podobne ako Poľsko aj Slovensko je povinné prejaviť potrebnú mieru solidarity a otvoriť svoje hranice pre prípadných utečencov z krajiny, v ktorej hrozí vojenský konflikt, a nie pred nimi svoje hranice uzatvárať.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Ombudsmanka Jana Dubovcová sa podľa tlačového odboru ministerstva vnútra úplne demaskovala a svojimi vyjadreniami potvrdila, že jediné, o čo jej ide, je neustále byť v konflikte s rezortom vnútra a politikárčenie. "Bez toho, aby poznala azylový proces a mala relevantné informácie o Ukrajincoch, ktorí sa zaujímali o podmienky azylu na Slovensku, kritizuje predstaviteľov vlády a ministerstva vnútra," píše sa v reakcii rezortu.

Spomínaný a medializovaný prípad sa nestal na hranici s Ukrajinou, ale v Poprade, kde sa Ukrajinci, ktorí boli na Slovensku na turistickom výlete, zaujímali o podmienky azylu v našej krajine.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii --->TU."Po tom, čo im bolo vysvetlené, že budú musieť prejsť azylovým procesom a ich pohyb v rámci Európskej únie bude obmedzený a nebudú môcť napríklad pracovať v Nemecku, si tento svoj záujem rozmysleli," informoval tlačový odbor. Naopak v prípade dvoch iných Ukrajincov, ktorí prišli na hraničný priechod Slovenska s Ukrajinou a požiadali o azyl, ich okamžite zaradili do azylového procesu. Opatrenia, ktoré Slovensko prijalo na hranici s Ukrajinou podľa rezortu absolútne nesúvisia s azylovým procesom, ale s ochranou zelenej hranice, ktorá je vonkajšou hranicou Európskej únie.

Obrazom: Tanky s ruskou vlajkou sa premávali po ukrajinskom meste Kramatorsk


Minister vnútra Robert Kaliňák od začiatku nepokojov na Ukrajine hovoril, a podľa jeho slov to stále platí, že tlak na našu krajinu nie je výrazný. Na východnej hranici máme podľa neho najstabilnejšiu "prevádzku" v porovnaní s Poľskom aj Maďarskom. Naše bezpečnostné zložky pri hranici majú zvýšený výkon aj pohotovosť. "Aj sme prijali mimoriadne opatrenia, ktoré sú neštandardné v týchto prípadoch," povedal.

Podrobnosti o opatreniach pre ich utajený režim nemohol povedať. O tzv. zvýšenom výkone na štátnej hranici rozprával ešte minulý týždeň aj premiér Robert Fico. Zdôraznil, že situáciu pozorne sledujú a štátnu hranicu kontrolujú viac než inokedy.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety