Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Viliam

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Posledná rotácia vojakov sa pripravuje do Afganistanu

Autor: SITA, 19. apríla 2014 17:01
Slovenskí vojaci Foto: SITA/Juraj Pruša

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - V Centre výcviku na Lešti vrcholí príprava poslednej rotácie slovenského kontingentu operácie ISAF, ktorá by mala odcestovať do Afganistanu v júni tohto roka. Tieto jednotky by v krízovom regióne mali pôsobiť až do ukončenia operácie ISAF.


Odovzdávajú zodpovednosť Afgancom

Na plnenie operačných úloh v priestore nasadenia v Kandaháre sa spoločne pripravujú príslušníci veliteľstva kontingentu, národného podporného prvku NSE, strážnej jednotky, ako aj poradenského tímu MSF SFAT. "V súčasnosti je už operácia ISAF vo fáze tzv. tranzície – odovzdávania zodpovednosti za bezpečnosť v krajine afganským bezpečnostným zložkám. Koaličné jednotky po fázach výcviku a mentoringu dnes poskytujú iba poradenstvo a asistenciu, aby bol prenos zodpovednosti čo najmenej problematický," uviedol hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Príslušníci strážnej jednotky, ktorú tvoria predovšetkým vojaci nitrianskeho mechanizovaného práporu, museli v záverečnej časti prípravy odraziť nejeden útok na svoj tábor. Podľa veliaceho poddôstojníka 4. strážnej čaty Miloša Radiča v uplynulých dňoch cvičili reakcie na množstvo útokov, aby boli dobre pripravení na drsnú realitu Afganistanu. "Precvičili sme si reakcie na raketové, mínometné, pozemné a aj kombinované útoky. Je vidieť, že s postupujúcim výcvikom narastá bojová sila našej jednotky," konštatoval Radič.


Testovali krízové situácie

vojaci afganistan Foto: SITA/AP
Počas výcviku si budúci príslušníci slovenského kontingentu preverili aj schopnosť poskytnúť urgentnú zdravotnícku pomoc svojmu zranenému kolegovi, ale aj sebe.

Otestovali sa, ako sú schopní reagovať na vzniknuté krízové situácie, ale aj svoju zručnosť pri používaní pridelenej techniky, materiálu a zbraní.

Príprava v Centre výcviku v Lešti preverila aj schopnosti veliteľov všetkých stupňov, riadiť podriadené jednotky počas plnenia operačných úloh. "Zároveň sme overili, že naši vojaci sú schopní pôsobiť v medzinárodnom prostredí, spracovávať dokumenty a komunikovať v anglickom jazyku s nadriadenými a koaličnými jednotkami," dodal budúci veliteľ slovenského kontingentu Zoltán Iboš.


Poznatky starších vojakov

V príprave na misiu sa opierajú o poznatky starších vojakov, ktorí už v minulosti absolvovali operáciu ISAF. "Ich skúsenosti sú kľúčové pri príprave nových posíl," zdôraznil Vanga. Aby cvičenie priblížili realite, používajú simulačnú technológiu, ktorá v reálnom čase vyhodnocuje správnosť reakcií vojakov na rôzne typy ohrození. "Taktický simulátor MILES 2000 nám umožňuje eliminovať riziko zbytočných strát zmenou taktiky alebo docvičením nesprávne prevedených reakcií," vysvetlil Vanga.

Podľa neho sa do výcviku každej novej rotácie dostávajú aktuálne skúsenosti z Afganistanu. "Reálna skúsenosť z operácie posúva úroveň vycvičenosti na vyššiu úroveň nielen v prípade vojakov odchádzajúcich opäť do Afganistanu, ale aj ostatných, ktorí sú pripravení zasahovať v krízových situáciách doma na Slovensku," dodal Vanga.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety