Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na webe zverejnili takmer 500 eštebákov, niektorých s fotkou

Autor: SITA, 24. apríla 2014 13:12
tajné Ústav pamäti zverejnil ďalšie mená eštebákov. Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Ústav pamäti národa zverejnil ďalšie mená príslušníkov komunistickej ŠtB. Na internetovej stránke ÚPN si tak ľudia môžu najnovšie pozrieť 473 mien ľudí, ktorí pôsobili v banskobystrickej správe ŠtB medzi rokmi 1975 až 1989.

Na stránke sú ich civilné mená a priezviská, spolu s útvarmi, na ktorých pracovali. Pri niektorých je aj fotografia. "Sú to mená príslušníkov, ktorí nesú priamu zodpovednosť za perzekúcie," vyhlásil vo štvrtok na tlačovej besede predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Na požiadanie umožnia nahliadnuť aj do osobného zväzku príslušníka ŠtB.


Tajní sledovali aj rockové koncerty

ÚPN pokračuje v rekonštrukcii organizačnej štruktúry ŠtB, koncom roka by mali obdobie normalizácie uzavrieť zverejnením bratislavskej ŠtB. "Je zrelosťou každého národa vedieť si nastaviť pravdivé zrkadlo, preto ÚPN chce prispieť na ceste vyrovnávania sa s obdobím neslobody," uviedol Krajňák.

V období normalizácie začali v ŠtB presúvať dôraz od trestných stíhaní do prevencie. Okrem boja proti Charte 77 venovali vysokú pozornosť rímskokatolíckej cirkvi a tiež sektám, najmä jehovistom. Koncom osemdesiatych rokov sa tajní zaujímali hlavne o mládež a jej aktivity, sledovali napríklad punkovú kultúru a rockové koncerty.

"Ľudia bývali zastrašovaní, začali sa obávať o svoje rodiny, deti o štúdium," hovoril poverený riaditeľ sekcie dokumentácie ÚPN Marián Gula. Spomenul aj viaceré akcie, ktoré eštebáci viedli voči konkrétnym ľuďom. Napríklad akcia Kapitula sa týkala budúceho banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža. ŠtB ho sledovala už od roku 1969.

Zo zväzkov vyplýva, že ho v istom období chceli kompromitovať, keďže podľa eštebákov bol kandidátom "opozície" na biskupa. Že sa môže stať biskupom, tušila ŠtB podľa Gulu v roku 1985, teda päť rokov pred Balážovou biskupskou vysviackou. Stredoslovenskí eštebáci viedli akciu pod názvom Mlyn aj na Hanu Ponickú, ktorá podpísala Chartu 77.


Zoznamy konšpiračných bytov

ÚPN zverejnil aj zoznamy konšpiračných a prepožičaných bytov bývalej Štátnej bezpečnosti. Vo svojich archívoch má ÚPN do roku 1969 evidovaných 177 bytov, z toho na Slovensku ich bolo 17 – osem v Bratislave, štyri v Košiciach, dva v Prešove a po jednom v Humennom, Tatranskej Lomnici a Tatranskej Kotline. Len v Prahe mala ŠtB v spomínanom období 130 bytov.

Na webstránke ústavu sa dajú nájsť konkrétne adresy týchto bytov. Bytov však bolo viac, keďže nie všetky sú v archíve ÚPN. Ako vysvetlil pracovník ÚPN Michal Miklovič, konšpiračné byty slúžili len na stretávanie ŠtB s ich spolupracovníkmi. V tzv. prepožičanom byte bývala rodina príslušníka ŠtB, ktorý napríklad v čase dovolenky požičal svoj byt "kolegom".

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety