Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obžaloba škodí duševnému zdraviu Malinovej, tvrdí Šebej

Autor: SITA, 24. apríla 2014 13:33
malinova Podľa poslanca Šebeja bolo psychiatrické vyšetrenie Hedvigy Žákovej Malinovej len prostriedkom nátlaku. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Podanie obžaloby na Hedvigu Malinovú Žákovú za údajnú krivú výpoveď považuje poslanec František Šebej (Most-Híd) za ďalšie poškodenie jej duševného zdravia zo strany štátu.

"Generálna prokuratúra neváhala zneužiť v podstate nejakých poplatných príslušníkov lekárskeho povolania na vypracovávanie absolútne irelevantných neplatných lekárskych posudkov, ktoré mali spätne, po mnohých rokoch, dokladovať napríklad jej duševný stav spred šiestich, siedmich, ôsmich rokov," povedal Šebej na tlačovej besede.

Odporúčame:

Maďari chystajú protest za Malinovú, hovoria o rokoch traumy

Zastavte justičnú štvanicu voči Hedvige, prosia Maďari Kisku

Maďari sú šokovaní z obvinenia Malinovej na Slovensku

Prehodnoťte kauzu Malinová, vyzýva Slovensko Helsinský výbor
Hrubý psychický nátlak

Celá snaha o psychiatrické vyšetrovanie Hedvigy bola podľa neho len nástrojom hrubého psychického nátlaku a ďalším porušovaním jej ľudských práv. "Mám pocit, že generálna prokuratúra v spolupráci s ľuďmi, ktorí sa spreneverili etike svojho povolania, teda s lekármi, sa dopustila niečoho, čo ja vyhodnocujem ako trestný čin," vyhlásil Šebej s tým, že "nie Hedviga Malinová páchala trestný čin, ale svojím konaním orgány štátu sa dopustili na mladej žene niečoho, čo by malo byť trestné".

Protestné zhromaždenie Hedviga, prepáč! Protestné zhromaždenie Hedviga, prepáč!, ktoré zorganizovala Aliancia Fair-play v auguste 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Hedviga sa podľa Šebeja stala obeťou hlúpeho násilného xenofóbneho útoku. Jediné relevantné lekárske vyšetrenia sú podľa Šebeja z obdobia, ktoré nasledovali tesne potom.

"Z nich vyplýva, že útok sa stal presne tým spôsobom, ako opísala," pripomenul Šebej s tým, že mala mnohé poranenia, neurológ konštatoval otras mozgu a následne sa u nej rozvinula postraumatická stresová porucha. To konštatoval popredný slovenský psychiater Jozef Hašto, ktorý ju potom liečil a situáciu vyhodnotil tak, že Hedviga hovorí pravdu.

"Čo ale nasledovalo potom, bolo možno pre Hedvigu Malinovú horšie ako ten samotný násilný skutok. Bola verejne – nevinná žena, ktorá bola obeťou násilia – najvyššími predstaviteľmi štátu, predsedom vlády, ministrom vnútra, vrchným šéfom polície, obvinená z klamstva," povedal Šebej. To jej podľa jeho slov muselo spôsobiť prehĺbenie stresovej poruchy a toto poškodzovanie pokračovalo celých 7,5 roka. To je podľa Šebeja neprípustné, ak to navyše robia orgány štátu.


Občianstva sa musela vzdať zo strachu

Šebejovi ako predsedovi zahraničného výboru parlamentu prekáža, že Hedvigu prinútili v strachu o svoju slobodu a rodinu, aby sa stala občiankou iného štátu a hľadala u neho ochranu. "To je niečo, čo je aj zahraničnopoliticky poškodzovaním záujmov nášho štátu," povedal.

Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) poukazuje na to, že po vyše siedmich rokoch sa nerieši samotná udalosť, ale údajná krivá výpoveď Hedvigy. "Po siedmich rokoch neúspešného vyšetrovania samotnej udalosti považujem obžalobu z krivej výpovede za neprijateľnú," vyhlásila Žitňanská.

Podľa nej sú dané všetky dôvody na zastavenie tohto konania. "Aj keby existovali dôkazy, akože neexistujú podľa mojej mienky, ale o tom rozhodne súd, tak spoločenská nebezpečnosť tohto činu po siedmich rokoch dávno nie je na mieste a aj z právneho hľadiska sú všetky dôvody, aby to konanie zastavené bolo," povedala exministerka.

Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa začala v auguste 2006, keď ju podľa jej slov v Nitre fyzicky napadli dvaja neznámi muži. 11 septembra 2006 ale polícia zastavila vyšetrovanie s tým, že skutok sa nestal. Deň nato ju predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej konferencii obvinili, že si celú vec vymyslela. Vyšetrovateľ následne začal trestné stíhanie vo veci prečinu krivej výpovede a krivej prísahy.

Malinová Žáková sa v novembri 2007 obrátila na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Neskôr sa však dohodla s vládou Ivety Radičovej a štát sa jej ospravedlnil.

Dňa 2. apríla 2014 ju však prokurátor Generálnej prokuratúry obžaloval z krivej výpovede a krivého svedectva. Žalobou sa zaoberá okresný súd v Nitre. Malinová Žáková sa medzitým presťahovala do Maďarska a prijala maďarské občianstvo. Zvolený prezident Andrej Kiska už avizoval, že ak by aj bola Hedviga Malinová Žáková odsúdená, dostane milosť.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety