Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Parná mašinka Katka bola zlatým klincom Rušňoparády

Autor: SITA, 26. apríla 2014 06:55, aktualizované: 26. apríla 2014 17:52
Mašinka Katka ožila, zakúrili jej v kotli Parná mašinka Katka tento roku oslavuje 130. výročie uvedenia do prevádzky. Foto: SITA/Jozef Jarošík
KOŠICE 26. apríla (WEBNOVINY) – Niekoľko stoviek návštevníkov aj napriek daždivému počasiu zamierilo v sobotu do košického rušňového depa na už štrnástu Rušňoparádu.

Prišli sem ľudia z celého Slovenska, ale aj priaznivci železníc z Česka i Maďarska. Čakalo tu na nich množstvo lokomotív od parných, motorových až po dieselelektrické a ďalší bohatý program.


Jubilantka Katka

Zlatým klincom Rušňoparády bola parná mašinka Katka, ktorá tohto roku oslavuje 130. výročie uvedenia do prevádzky. Bola stredobodom pozornosti najmä malých návštevníkov. Katka s pripojeným historickým vozňom vozila deti po depe.

Obrazom: Parnej mašinke Katke zakúrili pod kotlom


Ako uviedol predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský, zapálením ohňa pod Katkiným kotlom sa najstaršia funkčná parná lokomotíva na Slovensku, ale aj v strednej Európe začala pripravovať na novú sezónu premávky detskej železničky v Čermeli.

Doložil, že Katka je napriek úctyhodnému veku v dobrej kondícii, keď využili zimné mesiace na potrebné opravy. "Po Rušňoparáde na budúci týždeň prevezieme Katku a všetky historické vagóny do východiskovej stanice košickej detskej železničky v Čermeľskom údolí, kde bude 30. apríla verejná generálka uvedenia železničky do prevádzky. Slávnostné otvorenie je naplánované na prvého mája," povedal Lehotský.


Nechýbali ani Albatros a Magda

Jubilantka Katka na točni otvorila Rušňoparádu. Potom už návštevníci mohli obdivovať ostatné najstaršie a najzachovalejšie rušne. Obdivovatelia historických parných rušňov mali možnosť odfotiť si majestátny Albatros, najrýchlejšiu československú parnú lokomotívu, či prezrieť si v premiére Singrovku z Tisovca.

Mašinka Katka ožila, zakúrili jej v kotli Stotridsaťročná lokomotíva Katka (vpredu) a jej 110-ročný letný vozeň (vzadu) počas generálnej skúšky - prvého zapálenia po zimnej rekonštrukcii v rušňovom depe Košice. Košice, 24. apríl 2014. Foto: SITA/Jozef Jarošík


Nechýbal ani populárny historický motorový vlak Magda. Návštevníkom chvíle strávené v depe spestril prvýkrát výstup na železničiarsku vodárenskú vežu, mohli si pozrieť modelovú miniželeznicu, vojenský prepad vlaku či detské tvorivé dielne.

"Som priaznivcom železníc a chodím na podobné podujatia aj v Čechách už asi desať rokov. Toto je veľká akcia a páči sa mi tu," povedal Tomáš Sága, ktorý sem prišiel aj s kamarátom. "Som maximálne spokojný, že Košičania prišli a stále prichádzajú, hoci je zamračené a chvíľami aj prší. Chcem veriť, že ich zaujal program aj historické mašinky, ktoré sme sem dotiahli zo všetkých kútov Slovenska a že sa im tu páči a sú spokojní," povedal Lehotský. Doložil, že program dnešnej Rušňoparády potrvá až do deviatej večer. Tí, čo to nestihnú dnes, majú šancu pozrieť si Rušňoparádu ešte v nedeľu.

Podujatie Rušňoparáda 2014 organizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a občianske združenie Detská železnica Košice.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety