Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Voliť europoslancov môžu aj väzni

Autor: SITA, 28. apríla 2014 06:08
väzenie Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) - Voliť poslancov Európskeho parlamentu môžu aj ľudia za mrežami slovenských väzníc. V posledných eurovoľbách však túto možnosť využili menej než tri percentá z nich. "Priemerná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009 bola 2,88 percenta," uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.


Tri skupiny väzňov

Právo voliť vo voľbách do europarlamentu sa týka troch skupín ľudí, ktorí sedia za mrežami. V týchto voľbách môže voliť obvinený alebo odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov a má na Slovensku trvalý pobyt. Voliť môže aj obvinený a odsúdený, ktorý má v deň volieb aspoň 18 rokov a je občan iného členského štátu EÚ, musí však mať povolený trvalý pobyt na území Slovenska.

Právo voliť má tiež obvinený a odsúdený, ktorý je slovenským občanom, má aspoň 18 rokov a nemá trvalý pobyt ani na Slovensku a ani v inom štáte únie. Voliť takýto občan môže, ak je v deň volieb vo výkone väzby alebo výkone trestu odňatia slobody na našom území. Voliť nemôže ten, kto bol podľa zákona zadržaný z dôvodu ochrany zdravia ľudí a tiež človek odsúdený za obzvlášť závažný zločin. Prekážkou vo výkone volebného práva je aj pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.


Dostanú voličské preukazy

Väzenský ústav poskytne obvineným a odsúdeným informácie o voľbách. "Ak obvinený a odsúdený nemá trvalý pobyt vo volebnom okrsku, v ktorého územnom obvode je ústav, volí na základe voličského preukazu, ak si ho vyžiadal," uviedol Baláž. Ľudia za mrežami dostanú tiež informáciu, že môžu písomne požiadať obec, v ktorej majú trvalý pobyt, o vydanie a zaslanie voličského preukazu. V deň volieb ústav predvedie obvineného a odsúdeného pred okrskovú volebnú komisiu, ku ktorej ústav patrí. Aktuálne je vo výkone väzby 1497 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody sedí 8688 odsúdených.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. V jednotlivých štátoch EÚ sa voľby uskutočnia od 22. do 25. mája. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ. Z nej vyplýva, že Slovensko v europarlamente zastupuje 13 poslancov.

Podľa Lisabonskej zmluvy celkový počet poslancov Európskeho parlamentu v roku 2014 je 751. Doterajšie eurovoľby u nás charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, v roku 2004 to bolo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety