Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Voliť europoslancov môžu aj väzni

Autor: SITA, 28. apríla 2014 06:08
väzenie Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) - Voliť poslancov Európskeho parlamentu môžu aj ľudia za mrežami slovenských väzníc. V posledných eurovoľbách však túto možnosť využili menej než tri percentá z nich. "Priemerná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009 bola 2,88 percenta," uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.


Tri skupiny väzňov

Právo voliť vo voľbách do europarlamentu sa týka troch skupín ľudí, ktorí sedia za mrežami. V týchto voľbách môže voliť obvinený alebo odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov a má na Slovensku trvalý pobyt. Voliť môže aj obvinený a odsúdený, ktorý má v deň volieb aspoň 18 rokov a je občan iného členského štátu EÚ, musí však mať povolený trvalý pobyt na území Slovenska.

Právo voliť má tiež obvinený a odsúdený, ktorý je slovenským občanom, má aspoň 18 rokov a nemá trvalý pobyt ani na Slovensku a ani v inom štáte únie. Voliť takýto občan môže, ak je v deň volieb vo výkone väzby alebo výkone trestu odňatia slobody na našom území. Voliť nemôže ten, kto bol podľa zákona zadržaný z dôvodu ochrany zdravia ľudí a tiež človek odsúdený za obzvlášť závažný zločin. Prekážkou vo výkone volebného práva je aj pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.


Dostanú voličské preukazy

Väzenský ústav poskytne obvineným a odsúdeným informácie o voľbách. "Ak obvinený a odsúdený nemá trvalý pobyt vo volebnom okrsku, v ktorého územnom obvode je ústav, volí na základe voličského preukazu, ak si ho vyžiadal," uviedol Baláž. Ľudia za mrežami dostanú tiež informáciu, že môžu písomne požiadať obec, v ktorej majú trvalý pobyt, o vydanie a zaslanie voličského preukazu. V deň volieb ústav predvedie obvineného a odsúdeného pred okrskovú volebnú komisiu, ku ktorej ústav patrí. Aktuálne je vo výkone väzby 1497 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody sedí 8688 odsúdených.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. V jednotlivých štátoch EÚ sa voľby uskutočnia od 22. do 25. mája. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ. Z nej vyplýva, že Slovensko v europarlamente zastupuje 13 poslancov.

Podľa Lisabonskej zmluvy celkový počet poslancov Európskeho parlamentu v roku 2014 je 751. Doterajšie eurovoľby u nás charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, v roku 2004 to bolo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy