Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vilma

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Za výrubom na Kolibe stojí smerák, stíhajú ho na slobode

Autor: SITA, 29. apríla 2014 15:08
Výrub lesa na Kolibe Nelegálny výrub na Kolibe má prvého obvineného. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - V kauze výrubu stromov na bratislavskej Kolibe padlo prvé obvinenie. "Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči 35-ročnému Jánovi H. z Bratislavy z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa," uviedla pre agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Portál denníka Nový Čas Čas.sk píše, že Ján H. je bývalý šéf Obvodného lesného úradu a člen strany Smer-SD. Jadrom problému podľa portálu bolo, že Obvodný lesný úrad pod jeho vedením preklasifikoval pozemok na Kolibe z lesa na ostatnú plochu. Stíhajú ho na slobode, hrozí mu väzenie na dva až päť rokov. "Vo vyšetrovaní pokračujeme," dodala policajná hovorkyňa.

Odporúčame:

Na Kolibe opäť vyčíňali píly, padli stromy aj malinčie

Stromy na Kolibe údajne odvážali aj po pokyne od prokuratúry
Chýbalo ,áno' od obce

Stromy na bratislavskej Kolibe vyrúbali začiatkom decembra minulého roka. Podľa starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého je tento výrub protiprávny a nebolo k nemu vydané žiadne povolenie. Na mieste výrubu boli v tom čase aj pracovníci novomestského úradu a vyzvali pilčíkov, aby výrub okamžite zastavili.

S pilčíkmi však podľa hovorcu Nového Mesta Mareka Tettingera boli aj právnici súčasného vlastníka pozemku, ktorí argumentovali rozhodnutím Obvodného lesného úradu o odlesnení pozemku. Nové Mesto však toto nepovažuje za rozhodnutie dostatočné na výrub lesa. Podľa Tettingera je pri vyňatí pôdy z lesného fondu potrebné kladné rozhodnutie obce, ktoré však mestská časť nevydala. Žiadne povolenia, ktoré by umožnili výrub na Kolibe, podľa námestníka primátora Jána Budaja nedal ani bratislavský magistrát.

Obrazom: Na Kolibe zmizli stromy, výrub bol nelegálnyVýrub bez povolenia

O tom, že výrub na Kolibe bol zrejme nelegálny a vyňatie pozemkov z lesného fondu kryté nezákonnými a sfalšovanými dokumentmi, hovoril vlani v decembri aj minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa šéfa rezortu vnútra neexistovalo na výrub žiadne povolenie.

Jedno z troch rozhodnutí k vyňatiu pozemkov z lesného fondu bolo podľa Kaliňáka vydané neoprávnenými osobami a zvyšné dve falošné. Riaditeľ regionálneho centra ochrany prírody Bratislava Ján Cibuľa koncom februára pre agentúru SITA povedal, že zamerali 544 pňov a z toho vypočítali škodu 560 921 eur.

Pozemky na Kolibe vo výmere 3,79 hektára zamenil štátny podnik Lesy SR zmluvou podpísanou 24. júna 2010 bývalým generálnym riaditeľom Alojzom Riškom za pozemky v katastrálnom území Handlová o výmere 4,34 hektára. Podľa hovorcu štátneho podniku Lesy SR Vlastimila Rezeka bola zámena vtedy pre štát zisková. Ako dodal, v čase zámeny nepredpokladali zmeny určenia zamieňaných pozemkov a nepočítalo sa s predčasným výrubom lesa.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety