Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Meteorológovia zrušili výstrahu pred búrkami s krúpami

Autor: Webnoviny.sk, 30. apríla 2014 06:32, aktualizované: 30. apríla 2014 17:00
búrka, blesk Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - V rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa rozprestiera nad väčšinou Európy, sa nad Slovenskom udžiava vlhký a teplý vzduch. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Meteorológovia zrušili výstrahu prvého stupňa pred búrkami s krúpami, ktorá mala platiť do 20-tej hodiny.

Najvyššia denná teplota v stredu vystúpila na 17 až 23 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m sa pohybovala okolo 8 stupňov. Fúkal iba slabý premenlivý vietor.

V Tatrách je lavínové nebezpečenstvo

Ráno bolo na horách takmer všade jasno, miestami malá oblačnosť alebo polojasno, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Teplota vzduchu sa pohybovalo od -3 °C do +8 °C.

Na hrebeňoch fúkal slabý, miestami dosť čerstvý vietor prevažne severných smerov. Snehová pokrývka je v najvyšších polohách v skorých ranných hodinách naďalej dobre previazaná a nosná, v priebehu dňa sa stáva mokrou až kašovitou. V stredných polohách je snehová pokrývka prevažne mokrá až kašovitá v priebehu celého dňa. Súvislá pokrývka sa nachádza od výšky približne 1900 metrov na južne a 1700 metrov na severne orientovaných svahoch Tatier.

V stredných a vysokých polohách Tatier je malé lavínové nebezpečenstvo, to znamená 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená a stabilná. Uvoľnenie lavín je možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne.

Z tepla sa môžu uvoľniť spontánne splazy a malé lavíny. Situácia si stále vyžaduje znalosť lokálneho posúdenia stability snehovej pokrývky, najmä v polohách nad 2000 metrov nad morom v muldách, terénnych depresiách a žľaboch hlavne severných orientácií.Promo Podnikám.sk spotrebiteliaPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety