Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko má prvého solárneho baču, zostrojili ho študenti

Autor: SITA, 30. apríla 2014 09:35
ovce, ovca Zlatomoravskí študenti vyrobili prvého elektronického solárneho baču. Foto: Green Sheep
NITRA 30. apríla (WEBNOVINY) – Zlatomoravskí študenti predstavili na nitrianskej výstave Mladý tvorca 2014 elektronického solárneho baču. "Má slúžiť na ochranu objektov, kde sa nachádza hovädzí dobytok alebo ovce, vysokoimpulzný snímač najskôr zver odplaší a v prípade, že túto bariéru prekoná, ďalší snímač spustí alarm aj svetelnú signalizáciu," vysvetľuje riaditeľ Strednej odbornej školy technickej v Zlatých Moravciach Tibor Husár.

Študenti získali Cenu za inovácie a technickú tvorivosť, ktorej súčasťou je aj odmena pre školu 7000 eur. Na projekte sa zúčastnilo približne desať študentov a vyrábali ho pol roka.


O inteligentný stĺp prejavila záujem firma

Aj minulý rok uspeli s podobným zariadením, keď vyrobili inteligentný stĺp verejného osvetlenia. "O tento stĺp prejavila záujem jedna firma a tak aj solárneho baču chceme dať zaregistrovať ako priemyselný vzor a ponúknuť do komerčnej výroby," dodáva Husár.

Ako ďalej uviedol, peniaze za víťazstvo chcú použiť na skvalitnenie odbornej prípravy a študenti budú môcť odbornú maturitu nahradiť prezentáciou tohto projektu. Zároveň však nevylúčil, že dostanú aj finančnú odmenu cez rodičovské združenie alebo z občianskeho združenia, ktoré funguje v škole


Výstava Mladý tvorca si tento rok pripravila novinku

Dvadsiaty druhý ročník výstavy Mladý tvorca 2014 na nitrianskom výstavisku Agrokomplex počas 29. – 30. apríla predstavuje remeslá a výrobky žiakov stredných odborných škôl a učilíšť. "Výstava je určená nielen ako predajná akcia, ale hlavne je zameraná na žiakov základných škôl a stredných škôl a ich rodičov, aby takpovediac v priamom prenose videli, ako fungujú odborné školy, čo ponúkajú, a majú tu možnosť priamo sa porozprávať so študentmi a riaditeľmi škôl aj vidieť prácu remeselníkov," informovala riaditeľka osobného úradu Ministerstva hospodárstva SR Jana Deliová.

Na výstave je 136 škôl a v tomto roku pripravili aj novinku - medzinárodné stretnutie remeselníkov, ktorých je vyše sto a niektorí z nich vo vonkajších priestoroch areálu predvádzajú tradičnú výrobu a zároveň svoje výrobky ponúkajú na predaj.

Promo Podnikám.sk spotrebiteliaPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy